Alzheimer Testi Yaptırılmalı mı?

Alzheimer Testi Yaptırılmalı mı?


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Kısa zaman öncesine kadar, bir kişide Alzheimer hastalığı olup olmadığı, ancak ölümünden sonra otopside belirlenebiliyordu.


Bu durum Alzheimer proteini olarak bilinen “beta amiloid”i tespit edebilen beyin taramaları ve spinal musluklar ile değişmek üzere. Araştırmacılar, ufukta beta amiloidi tespit edebilen bir kan testi olduğunu belirterek Alzheimer’ın bir başka belirleyici protein olan “tau” üzerinde çalıştıklarını açıkladı.


Bu tür teşhis testleri yaygınlaştıkça, insanlar zor bir soruyla karşılaşacak. Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimallerini öğrenmek istiyorlar mı? İstemiyorlar mı?


Testi yaptırınca pozitif bir sonuçla karşılaşmak moral bozucu olsa da, gelecekte yapılması gereken işlerin sıraya koyulup halledilmesi gibi kullanışlı tarafları olabilir. Ayrıca ilaç şirketi Biogen, teşhis yeterince erken konulursa hastalığın seyrini yavaşlatabilecek ilk tedaviye sahip olduğunu iddia ediyor.


Pennsylvania Üniversitesi'nden bir Alzheimer araştırmacısı Dr. Jason Karlawish, hastaların beyninde yüksek amiloid seviyelerine sahip olduklarını öğrenmeye yönelik yanıtlarını ölçmek için resmi bir çalışma yaptı. Araştırma sonucunda alzheimer olma riski olduğunu öğrenen kişilerin tepkilerinin çok da kötü olmadığı, birçoğunun bu durumu ılımlı karşıladığı kaydedildi. Birçok kişinin beslenmelerini düzenleyerek egzersiz yapmaya başladığı ve kanıtlanmış etkileri olmasa da daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsediği belirtildi.


Daha Fazlası

Kaynak: New York Times


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM