Lazer Ultrason Sistemi ile Uzaktan Görüntüleme

Lazer Ultrason Sistemi ile Uzaktan Görüntüleme


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Non-invaziv klinik ultrasonlar yüksek frekanslı titreşimlerin vücutta dolaşmasını sağladığı için, enerji dönüştürücülerinin cilt ile temas etmesi gerekiyor. Ancak vücudunda yanıkları olanlar, hassas ciltliler ve çocuklar da dahil olmak üzere pek çok hasta temassız bir sistem kullanılarak vücutlarında tarama yapılmasını tercih ediyor. MIT’li araştırmacılar, artık uzaktan ultrason taraması yapmak için lazer kullanımının mümkün olduğunu gösterdiler.


Bilinen optoakustik görüntüleme, kullandığı lazer ile dokulardaki ses dalgalarını teşvik ediyor, fiziksel temas kurması gereken bir dedektörle ultrasonik yansımaları topluyor. Bu tür taramalar sadece çok sığ derinliklerde işe yarayarak cildin sadece birkaç milimetre altında etkili bir görüntüleme yapabiliyor.


MIT ekibi, lazer kullanarak ciltteki ultrasonik titreşimleri tespit eden bir yol geliştirdi. Bu yöntemde lazerlerden biri cildi rezonansa sokmak için kullanılırken, diğeri titreşimleri algılıyor.


Bu teknoloji ultrason alanında devrim yaratma potansiyeline sahip. Geleneksel ultrasonlarda cilt teması, sonuçta ortaya çıkan sinyali ciddi şekilde modüle ettiğinden, temassız bir yaklaşım bu sınırlamanın tamamen üstesinden gelebilir.


Araştırmacılar, sistemlerini sağlıklı gönüllülerle test ettiler. Gönüllülerin önkollarını yarım metre uzaklıktan taradılar ve sonuçlarını geleneksel ultrasonunkilerle karşılaştırdılar. Araştırmacılar kasları, yağı ve kemikleri de kapsayan 6 santimetre derinliğe kadar dokuları gözlemleyebildiler. Sonuçların standart ultrason ile karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu da belirttiler.


MIT Makine Mühendisliği ile Tıp Mühendisliği ve Bilim Enstitüsü'nün (IMES) ana araştırmacılarından Brian W. Anthony, “Lazer ultrason ile yapabileceklerimizin henüz başındayız. Ultrasonun şu anda yapabildiği her şeyi, uzaktan yapabileceğimiz bir noktaya geldiğimizi hayal edin. Bu, hasta ile temas etmeden vücudun içindeki organları görmenin ve derin dokunun özelliklerini belirlemenin yepyeni bir yolunu sunuyor.” diye konuştu. Çalışmaya Light: Science & Applications dergisinde yer verildi.


Daha Fazlası