Kenevir Bazlı İlaç ile Epilepsi Tedavisi Ocak 2020 İtibariyle İngiltere’de

Kenevir Bazlı İlaç ile Epilepsi Tedavisi Ocak 2020 İtibariyle İngiltere’de


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

İngiltere’de şiddetli epilepsisi olan kişiler, 2020’nin ocak ayından itibaren Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) onayıyla kenevir bazlı bir ilaca erişim sağlayabilecekler. NHS İngiltere, doktorların 6 Ocak'tan itibaren Epidyolex reçete edebileceğini açıkladı.


İlaç, iki yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerin kullanımına uygun, ancak bazı kampanyacılar bu yaş aralığını doğru bulmuyor.


Toplumun bazı kesimlerindeki endişelere karşın, kannabidiol (CBD) içeren oral çözeltinin, bazı çocuklarda nöbet sayısını %40'a kadar azaltabildiği klinik çalışmalarla kanıtlandı.


İlaç, günde birden fazla nöbet geçirmeye sebep olabilen, çok nadir görülen ama son derece şiddetli olan iki tür çocukluk epilepsisi formunu (Lennox Gastaut sendromu ve Dravet sendromu) tedavi etmek için kullanılacak. İngiltere'de Dravet sendromu olan 3 bin, Lennox Gastaut sendromu olan 5 bin kişi olduğu tahmin ediliyor.


“Epilepsy Action” adlı kuruluşun genel müdürü Philip Lee, bu ilacın hastalar için büyük bir umut kaynağı olduğunu ve bazıları için hayat değiştirici olabileceğini söyleyerek duyuruyla ilgili memnuniyetini dile getirdi. Bununla birlikte, Epidyolex'in sihirli bir değnek olmadığını ve yüksek kaliteli kanıtlar toplamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Tıbbi kenevirin etken maddeleri arasında CBD ve tetrahidrokanabinol (THC) yer alıyor. THC, kenevirin psiko-aktif bileşeni olarak biliniyor.


NHS genel müdürü Simon Stevens, binlerce insanın bu tedavi seçeneğiyle hayatlarında büyük farklar yaşanabileceğini söyledi.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM