Aterosklerozda Vasküler Kalsifikasyonu Tespit Eden Nanoparçacıklar

Aterosklerozda Vasküler Kalsifikasyonu Tespit Eden Nanoparçacıklar


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Ateroskleroz (damar sertleşmesi), birçok insanı belli bir yaştan sonra etkileyen ve çoğu kardiyovasküler hastalığın altında yatan nedendir. Bu durumu yaşayan kişilerin arterlerinin plak ve yağ birikintileriyle kaplanmasının yanı sıra, kronik olarak iltihaplanma yaşadıkları görülür. Bu oluşumlardan ayrılan kan pıhtıları, kalp krizi ve felce neden olur. Vasküler kalsifikasyonu (kireçlenmeyi) ve plakları daha başarılı şekilde tespit edebilmek için görüntüleme yöntemleri son yıllarda gelişmiş olsa da, yine de hala sadece büyük oluşumlar tanımlanabiliyor.


Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacıların yayınladıkları çalışma raporunda belirttiklerine göre, nanoparçacıklar vasküler lümenler içindeki kireçlenmiş yapılara yapışarak görüntülenme sırasında aydınlanıyor ve böylece kireçlenmenin tam olarak nerede olduğu tespit edilebiliyor.


Nanoparçacıklar yalnızca büyük oluşumları tespit etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha az kararlı olma eğilimindeki ve en fazla hasara neden olma potansiyeline sahip mikro kireçlenmeleri de ortaya çıkarıyor.


Geliştirilen nanoparçacıklar, atardamarlarda ve aterosklerotik plaklarda bulunan bir tür kalsiyum olan hidroksiapatit’i aramak için tasarlandılar. Nanoparçacıkların hedef alma işleminin oldukça hassas ve yanlışsız olduğu hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle kanıtlandı. Araştırmacılar, nanoparçacıkların insan dokularında çalıştığını göstermek için gerçek hastalardan sağlanan arterlerde bile deneme yaparak başarılı oldular.


Yeni nanoparçacıkların toksisite oranları çok düşük ve yalnızca hedeflerine bağlanmaları sayesinde yanlış pozitiflerin önüne geçilmiş oluyor. Araştırmacılar ilerleyen çalışmalarında sadece tehlikeli kireçlenmeleri tespit etmekle kalmayıp nanoparçacıklara ilaç ekleyerek onları anında parçalayabilecekleri bir yöntem geliştirmeyi de düşünüyorlar.


Daha Fazlası