Alzheimer İle Mücadelede Yapay Nöronlar

Alzheimer İle Mücadelede Yapay Nöronlar


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Bilim insanları yapay nöronlar geliştirerek insan bedenini onarmanın yeni bir yolunu buldu. Gerçek nöronlar gibi davranan küçük "beyin çipleri”, gelecekte Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek.


İngiltere’deki Bath Üniversitesi'nden bir ekibin geliştirdiği çip, insan beynindeki nöronların çalışma şeklini taklit edebiliyor. Beyinden bedenin geri kalanına elektrik sinyalleri ileten nöronları taklit eden yöntemin, nöronların hasara uğraması veya ölmesiyle oluşan hastalıkları tedavi edebileceği belirtiliyor.


Bath Üniversitesi’nden fizik profesörü Alain Nogaret, "Bugüne kadar nöronlar kara kutular gibiydi ama kara kutuyu açıp içine bakmayı başardık" diyor ve ekliyor: "Buluşumuz çığır açıcı çünkü gerçek nöronların elektriksel özelliklerini çok detaylı bir şekilde taklit edebiliyor."


Sinir sisteminin elektrik sinyallerine tepki verebilecek nöronlar geliştirmek uzun zamandır tıbbın hedefleri arasındaydı. Bu işlemin zorlukları arasında devreleri tasarlamak ve bu devrelerin gerçek nöronlar gibi tepki vermesini sağlayacak parametreleri tespit etmek yer alıyordu. Prof. Nogaret “Bu parametreleri bulduk ve geliştirdiğimiz devrelere aktardık” diyor.


Buluşlarını Nature Communications dergisinde yayınlayan araştırmacılar, beynin hafızada önemli rol oynayan kısmı olan hipokampus ve nefes almayı kontrol eden kısmındaki hücreleri taklit etmeyi başardı. Bu da beyne yerleştirilecek çiplerle kalp yetmezliği ve Alzheimer hastalığı gibi sorunların giderilmesine kapı aralıyor. Araştırmada yer alan profesörlerden Julian Paton ise "Solunum sistemini kontrol eden nöronları taklit edebilecek minyatür çiplerin geliştirilmesi ve insan beynine yerleştirilmesi biyoelektronik için son derece heyecan verici" diyor.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe