Prostat Kanseri İçin İmmünoterapi

Prostat Kanseri İçin İmmünoterapi


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Bir immünoterapi ilacıyla yapılan denemelerin sonuçlarına göre, ileri evre prostat kanseri olan bazı erkeklerde tedavi etkili olabiliyor. Geçtiğimiz hafta, aynı ilacın baş ve boyun kanserlerinin tedavilerinde de etkili olduğu bildirildi.


İmmünoterapi nedir?


İmmünoterapi, kanser hücrelerini tanımak ve bunlara saldırmak için kendi bağışıklık sistemlerimizi kullanır. Melanom gibi bazı kanser türlerinde zaten standart tedavi olarak kullanılan immünoterapi, diğer türler üzerinde de test ediliyor.


Çalışma sonuçları ne gösteriyor?


Prostat kanseri olan her 20 erkekten birinin “pembrolizumab” ilacına yanıt verdiği ve tümörlerinin küçüldüğü veya tamamen kaybolduğu görüldü. Journal of Clinical Oncology ’de belirtilenlere göre, tedavi uygulanan bir grup erkeğin yaşam süreleri uzadı.


Katılımcıların yüzde 19’unda, ilerleyen zamanlarda iyileşme süreçlerinin devam ettiği kanıtlandı. Ancak çalışmada yer alan hastaların çoğu, ilacı kullanmaya başladıktan sonra ortalama sekiz ay yaşadılar.


Kanser Araştırma Enstitüsü ve The Royal Marsden öncülüğündeki faz II klinik deneme, herhangi bir tedavi seçeneği bulunmayan 258 ileri evre prostat kanseri hastasını kapsıyordu. En çarpıcı sonuçlar, tümörleri DNA'nın tamirinde rol oynayan genlerde mutasyona sebep olan hastalarda görüldü.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM