7,4 Kg Ağırlığındaki Böbrek Ameliyatla Çıkarıldı

7,4 Kg Ağırlığındaki Böbrek Ameliyatla Çıkarıldı


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Doktorlar, Hindistan’da bir hastanın 7,4 kg ağırlığındaki böbreğini ameliyatla çıkardılar. Bu ağırlık yaklaşık olarak iki yenidoğan bebeğin toplam kilosuna eşit. Bunun, Hindistan’da şimdiye kadar çıkarılan en büyük böbrek olduğu tahmin ediliyor. Normal böbrek ağırlığı genellikle 120-150 g arasında oluyor.


Hasta, kistlerin tüm organ boyunca büyümesine neden olan “otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı” adı verilen bir durumdan muzdaripti. Operasyonda yer alan bir doktor, büyük böbreklerin bu hastalığın görüldüğü kişilerde yaygın olduğunu söyledi.


Delhi'de yer alan Sir Ganga Ram Hastanesi’nden Dr. Sachin Kathuria, vücutta en azından bazı filtreleme işlevlerini yerine getirdikleri için enfeksiyon ve iç kanama belirtileri olmadıkça böbrekleri çıkarmadıklarını da belirtti. Ancak bu hastanın antibiyotiklere cevap vermeyen bir enfeksiyon kaptığı ve böbreğin kitlesel büyüklüğü sebebiyle nefes almakta zorlandığını, dolayısıyla organı çıkarmaktan başka çareleri olmadığını da sözlerine ekledi.


Guinness Dünya Rekorları'na göre bugüne kadar ölçülmüş en ağır böbreğin 4,5 kg olduğu, ancak üroloji kaynaklarında bundan daha ağır böbrek kayıtları olduğu da belirtiliyor. Bilinen en ağır böbrek 9 kg ağırlığıyla ABD'de yer alıyordu.


Polikistik böbrek hastalığı, hastalar 30 ila 60 yaşlarındayken sorunlara yol açan, yaygın bir kalıtsal durumdur. Böbrek fonksiyonunun bozulmasına ve ardından böbrek yetmezliğine neden olur.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM