Mesane Kanseri Tedavisinde Şarbon Kullanımı

Mesane Kanseri Tedavisinde Şarbon Kullanımı


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Köpekler üzerinde yapılan yeni araştırmalara göre, mesane kanserine karşı savaşı güçlendirmek için şarbondan yaralanılabilir.


ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, mesane kanserinin her yıl yaklaşık 72 bin Amerikalıyı etkilediğini, yaklaşık 16 bin kişinin ölümüne neden olduğunu ve tedavi edilmesi en pahalı kanser türlerinden biri olduğunu belirtiyor.


Araştırmacılar, şarbon (antraks) toksini ile mesane kanserine sebep olan hücreleri ve tümörleri öldürmenin bir yolunu buldular.


Purdue Üniversitesi Fen Fakültesi Biyolojik Bilimler bölümü başkan yardımcısı Profesör R. Claudio Aguilar, “Geldiğimiz aşamada, mesanedeki normal hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini öldürebiliyoruz. En yalın anlatımıyla, sağlıklı hücreleri yalnız bırakırken, kanser hücrelerini hedef alan özel bir çözüm oluşturduk.” diyor.


Aguilar mesanenin koruyucu katmanının, iyi hücreleri şarbon karışımından koruduğunu ve kanser hücreleri ile tümörlerin şarbonla etkileşime geçtiğini söylüyor. Yeni sistem, mesanedeki kanser hücrelerini hedef alırken dakikalar içinde görevini yerine getiriyor. Aguilar “Tedavimizde olağanüstü sonuçlar elde ettik. Yöntemin hızlı ve etkili oluşu, bu ölümcül hastalıkla uğraşan insanlar için son derece kritik öneme sahip.” diye belirtiyor.


Araştırmacılar yeni çözüm yöntemlerini, herhangi bir tedaviye yanıt vermeyen mesane kanserli köpeklerde test ettiler. Bu yeni maddenin, hayvanlarda hiçbir yan etkiye neden olmadan tümör boyutunu küçülttüğünü keşfettiler.


Ekip benzer bir yöntem ile, insanlar ve hayvanlardaki başka kanser türlerinin de -özellikle akciğerleri ve cildi etkileyenler- tedavi edilebileceğini düşünüyor.


Araştırma International Journal of Cancer ’da yayınlandı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM