Genler İle Kolorektal Kanser Arasında Bağlantı Olabilir Mi?

Genler İle Kolorektal Kanser Arasında Bağlantı Olabilir Mi?


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Yeni araştırmalara göre bağırsak kök hücrelerinde yer alan ve yağ yakmaya yardımcı olan iki gen, kolon kanseri oluşmasında rol oynuyor olabilir. Gastroenterology dergisindeki çalışma, hücrelerin yağ tüketme şekli ile genlerin farelerin bağırsaklarındaki kök hücre davranışını nasıl düzenlediği arasındaki bağlantıyı açıklıyor.


Rutgers Üniversitesi-New Brunswick'teki genetik bölümünden Profesör Michael Verzi, “Bu bağlantının açıklanması önemli, çünkü bağırsakta çok fazla besinsel yağ bulunduğunda kök hücre sayısı artarken, kolon kanserine duyarlılık da artış gösteriyor.” dedi.


İnsanlar tıpkı cilt hücrelerini kaybettikleri gibi, her gün milyonlarca bağırsak hücrelerini de kaybediyorlar. Bağırsak kök hücreleri sürekli olarak yenileniyor, ancak değişmiş kök hücre fonksiyonları kolon kanserine yol açabiliyor.


Kolorektal kanser (kolon veya rektum), Amerika Birleşik Devletleri'nde hem erkek hem de kadınlarda teşhis edilen en yaygın üçüncü kanser türü. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, bu yıl tahminen 101 bin 420 Amerikalı’ya kolon kanseri teşhisi konacak.


Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bağırsak kök hücrelerinin yüksek yağlı “batı” diyetiyle hayvanlarda artabileceğini gösteriyor. Bu durum, böyle bir diyetle beslenenlerdeki yüksek kanser riskini açıklayabilir.


Araştırmacılar, yakın zamanda iki genin (HNF4A ve HNF4G) bağırsak zarının düzgün çalışmasını sağlamak amacıyla birlikte çalıştıklarını keşfettiler. Yeni çalışmada, bu genler etkisiz hale getirildiğinde farelerin bağırsak kök hücrelerini kaybettikleri sonucunda varıldı. Bilim insanları genlerin, kök hücrelerin yağ yakmalarına yardımcı olarak enerji sağladığına inanıyor.


İleride gerçekleştirilecek araştırmaların, iki genin kök hücre sayısını ve yüksek yağlı diyetin kanser riskini artırıp artırmayacağı üzerinde durulacak.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM