Doğu At Ensefaliti Virüsü ABD’de Ölümcül Hale Geldi

Doğu At Ensefaliti Virüsü ABD’de Ölümcül Hale Geldi


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Beyinde şişmeye ve ardından ölüme sebep olan virüs, ABD’nin doğu bölgelerinde yayılmaya devam ediyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) son istatistiklerine göre, bu yıl ABD'de 36 kişide “doğu at ensefaliti” görüldü; bu vakaların 14’ü ölümle sonuçlandı. Vakaların görüldüğü bölgeler arasında Massachusetts, Michigan, Connecticut, Indiana, Kuzey Carolina, New Jersey, Rhode Island ve Tennessee yer alıyor.


Doğu at ensefaliti, beyin şişmesiyle karakterize bir hastalık. Hastalıktan kurtulanlarda sıklıkla ciddi zihinsel hasara, kişilik bozukluklarına ve nöbetlere yol açabilecek kalıcı beyin sorunları yaşanıyor.


50 yaşın üzeri ve 15 yaşın altındaki kişiler en büyük risk grubunu oluşturuyor. Belirtiler tipik olarak baş ağrısı, kas ağrısı, yüksek ateş ve titreme olarak kendini gösteriyor. Bazı insanlar yalnızca grip benzeri semptomları yaşayarak hastalığı atlatabilirken; virüsün enfekte ettiği kişilerin yaklaşık üçte biri hayatını kaybediyor, hastalıktan kurtulabilenlerde ise ciddi nörolojik problemler yaşanıyor. Hastalığın şu an için bir aşısı veya spesifik antiviral tedavisi bulunmuyor.


Doğu at ensefaliti’nin yaşam döngüsü ve aktarımı tuhaflık gösteriyor. Virüs, genellikle Culiseta melanura adlı sivrisinek türünü enfekte ederek, bu sivrisinekler tarafından kanı emilen kuşlara da yayılıyor. Ve ayrıca enfekte olmamış sivrisinekler de, enfekte kuşların kanını emdiği zaman enfekte olup bunu başka kuşlara yayabiliyor. Virüsün insanlara yayılmasını sağlayan ise Aedes ve Coquillettidia gibi köprü işlevi gören diğer sivrisinek türleri oluyor.


Hastalık genelde yaz sonları ve sonbahar başlarında görülüyor. Bundan sonra, don ve soğuk hava sivrisinek aktivitesinin düşmesine neden oluyor ve enfeksiyonun yayılması azalmaya başlıyor. Bununla birlikte, hava sıcak kalmaya devam eder ve sıcaklık sıfırın altına inmezse, virüs yıl içinde daha da gelişmeye devam edebiliyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM