Dünyanın İlk Erkek Doğum Kontrolü Enjeksiyonu Yakında Kullanılabilir

Dünyanın İlk Erkek Doğum Kontrolü Enjeksiyonu Yakında Kullanılabilir


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Dünyanın ilk erkek kontraseptif enjeksiyonuna bir adım daha yaklaşıldı. The Hindustan Times ’ta yayınlanan habere göre Hint Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR), dünyanın ilk enjekte edilebilir erkek doğum kontrol yönteminin klinik deneylerini başarıyla tamamladı. Hindistan ilaç yönetiminin onayını bekleyen yöntem, onayı alırsa önümüzdeki altı ila yedi ay içinde üretilmeye başlanabilir.


Ürünle ilgili tüm deneylerin ve faz 3 klinik araştırmaların sona erdiği belirtildi. 303 adayla yapılan denemelerde hiçbir yan etkiyle karşılaşılmadığı gibi, yüzde 97,3’lük bir başarı oranı rapor edildi. ICMR’deki deneyler sürecini yöneten Dr. RS Sharma, ürünün güvenli bir şekilde kullanılabilecek dünyanın ilk erkek konstraseptif yöntemi olacağını belirtti.


“Spermin rehberlik altında ters çevrilebilir inhibisyonu” (RISUG) olarak adlandırılan ürünün etkinliğinin 13 yıla kadar devam ettiği ve cerrahi vazektomiye alternatif olarak tasarlandığı bildirildi. Bu yöntemde lokal anestezi verildikten sonra, direkt olarak sperm kanalına polimer enjekte ediliyor. Skrotuma enjeksiyon fikri çok hoş görünmese de, araştırmacılar ilerleyen zamanlarda RISUG'ın vazektomiden daha yaygın hale geleceğini düşünüyorlar.


Daha Fazlası
Kategori: SEKTÖREL GÜNDEM