İskoçya’da İki Ölümcül Difteri Vakası Tespit Edildi

İskoçya’da İki Ölümcül Difteri Vakası Tespit Edildi


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

İskoçya’nın Lothian bölgesinde iki kişinin difteri enfeksiyonu geçirdiği tespit edildi. Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS), iki vakanın birbiriyle bağlantılı olduğunu ve her iki hastanın da Edinburgh'da tedavi altında olduğunu duyurdu. Hastaların yakın zamanda yurtdışından dönmüş olduğu belirtildi.


Halk sağlığı uzmanları, çoğu insanın çocukluk döneminde yapılan aşılarla korunduğundan ek vakaların olasılığının çok düşük olduğunu söyledi.


Türkiye’de halk arasında kuşpalazı olarak bilinen, corynebacterium diphteriae isimli mikroorganizmanın boğaz, burun, göz ve derideki yaralara yerleşmesiyle ortaya çıkan ve bulaşıcı bir hastalık olan difteri, bebeklik çağında yapılan düzenli aşılamalar sayesinde son yıllarda büyük bir düşüş yaşadı. Solunum zorluğu, kalp yetmezliği ve felce neden olabilen difteri enfeksiyonu, öksürük ve hapşırıklarla veya bardak, çatal-bıçak, kıyafet, havlu vb. eşyaların enfekte bir kişiyle paylaşılmasıyla yayılabiliyor.


Dünyanın bazı bölgelerine seyahat ederken, düşük de olsa bu enfeksiyona yakalanma riski hala var. Dolayısıyla seyahat edecek kişilerin aşılarının tam olması ve gidecekleri destinasyonların sağlık koşullarını iyi bilmeleri gerekiyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM