ABD'de Uyuşturucu Bağımlılığı İle Mücadele İçin İlk Kez Beyin İmplantı Kullanıldı

ABD'de Uyuşturucu Bağımlılığı İle Mücadele İçin İlk Kez Beyin İmplantı Kullanıldı


  • Doktorclub
  • 03-12-2019

ABD’de ilk kez, şiddetli uyuşturucu bağımlılığı olan hastaların opioid isteklerini azaltmaya yardımcı olmak için beyin implantı desteği sağlandı. Bu alanda gerçekleştirilen ilk operasyon, on yıldan fazla zamandır madde bağımlılığı yaşayan 33 yaşındaki bir erkek hasta üzerinde gerçekleştirildi. Operasyonun başında yer alan Dr. Ali Rezai, cihazı "beyin için kalp pili" olarak nitelendirdi; ancak bunun bir tüketici teknolojisi olmadığını da sözlerine ekledi.


Ameliyat 1 Kasım'da West Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapıldı. İlerleyen günlerde operasyon, üç gönüllü kişi üzerinde daha uygulanacak.


İşlemler bir dizi beyin taramasıyla başlıyor. Ameliyatta kafatasında küçük bir delik açılarak beynin bağımlılık ve kendini kontrol etme gibi dürtüleri düzenleyen bölgesine 1 mm’lik küçük bir elektrot yerleştiriliyor. Köprücük kemiğinin altına bir batarya yerleştirilerek opioid isteğinin azalıp azalmadığı doktorlar, psikologlar ve bağımlılık uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından uzaktan takip ediliyor.


Derin beyin stimülasyonu (DBS), olarak bilinen yöntem, Parkinson hastalığı, epilepsi ve obsesif kompulsif bozukluk dahil olmak üzere bir dizi durumu tedavi etmek için FDA tarafından onaylandı. Dünyada yaklaşık 180 bin insanda beyin implantı olduğu biliniyor.


Gerçekleştirilen bu son operasyon, DBS'nin uyuşturucu bağımlılığı için ilk kullanımı oldu ve etik, psikoloji ve pek çok farklı disiplinden uzmana yer verildi. Beyinlerine implant yerleştirilen hastalar önümüzdeki iki yıl boyunca yakından takip edilecek.


Dr. Rezai, BBC'ye yaptığı açıklamada: “Bu tedavi, tıbbi yardım, davranışsal terapi, sosyal müdahaleler ve benzeri tedavilerin başarısız olduğu bireylere yöneliktir ve hastalar sıkı bir takip sistemine tâbidir.”


Bu yılın başlarında, İngiltere Kraliyet Topluluğu insanlar ve makinelerin birleşmesinin etik tehlikeleri konusunda bir uyarı yapmıştı. Özellikle ticari ürünler geliştirmek için araştırma yaptıklarını açıklayan Facebook ve Elon Musk’ın Neuralink firmasının planları hakkında endişe var. Dr. Rezai, bu alanda yer alan tüketici teknoloji firmaları hakkında şüpheci bir yaklaşıma sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bilimin ilerlemesine yapılan katkılar elbette ki çok değerli; ancak uygulamalar söz konusu olduğunda bunların sıkı bir şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi gerekiyor. Bu tip işlemler, grip aşısı olmak ya da dövme yaptırmak gibi yüzeysel değil. Ameliyatın kendine özgü riskleri var. Sadece diğer tüm tedavilerde başarısız olmuş ve kronik hastalığı olanlar üzerinde uygulanması gerekiyor.”


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM