Modern Teknoloji Sayesinde Yeni Bir HIV Suşu Tanımlandı

Modern Teknoloji Sayesinde Yeni Bir HIV Suşu Tanımlandı


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Araştırmacılar, son 20 yıl içerisinde ilk kez yeni bir HIV alt grubunu keşfettiler. Örnekler 30 yıl boyunca Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden toplandı.


Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu Dergisi'nde (Journal of Acquired Immune Deficiency Syndrome) belirtildiği üzere, bu yeni suş HIV-1, M grubu, L alt grubu olarak adlandırıldı. Suşun varlığından uzun süredir, biri 1983'de toplanan, diğeri 1990'da toplanan iki örnekten dolayı zaten şüpheleniliyordu. Ancak yeni bir suşun varlığını ispatlamak için, üç bağımsız örneklem gerekiyor. 2001'de toplanan bir başka örnek de bazı ümit verici benzerlikler gösteriyordu; ancak yine de tam anlamıyla emin olunamamıştı.


Son zamanlardaki teknolojik gelişmeler, genomların daha hızlı ve daha küçük örneklemlerden alınmasını sağlamaya başladıkça, 2001 örneğinin yeni bir suşa ait olduğu kanıtlanabildi.


Abbott’s Global Viral Surveillance Programı’nın başkanı Dr. Mary Rodgers, “Bunun gibi yeni virüsleri belirlemek, samanlıkta iğne aramak gibi. Tekniklerimizi geliştirerek ve yeni nesil sıralama teknolojisini kullanarak, iğneyi bir mıknatısla dışarıya çekiyoruz. Keşfedilen yeni suşun tanısal testler, tedaviler ve geliştirilebilecek potansiyel aşılar üzerindeki etkisini değerlendirmek için araştırma topluluğu için erişilebilir hale getiriyoruz.” dedi.


Dünya çapında HIV bulaşan 75 milyon insan olduğu ve 32 milyon kişinin ölümüne yol açtığı tahmin ediliyor. HIV'li insanlar en güncel tedavilere erişim sağlayabildiğinde, virüs taşımayan insanlar kadar uzun yaşayabiliyorlar. Bu nedenle, en iyi tedavileri geliştirebilmek için yeni bir virüs suşu keşfetmek büyük önem taşıyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM