Brca2’deki Mutasyonlar Prostat Kanseri Riskini Artırıyor

Brca2’deki Mutasyonlar Prostat Kanseri Riskini Artırıyor


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Uzmanlara göre, prostat kanseri gelişme riskiyle doğan erkeklerin 40 yaşından itibaren her yıl muayene olmaları gerekiyor. Çünkü DNA'larında bazı mutasyonlar olan erkeklerin genetik kodlarının, prostat kanseri geliştirme olasılığı daha yüksek oluyor. Kanser Araştırma Enstitüsü (ICR) uzmanları, yılda bir kez yapılan bir kan testinin tümör varlığını erkenden tespit etmeye yardımcı olduğunu belirtiyor.


ICR araştırmacıları, İngiltere'deki her 300 erkekten birinin Brca2'de mutasyonlara sahip olduğunu ve bu durumun kansere yakalanma risklerini artırdığını söyledi. Bununla birlikte çoğu kişi, rutin testlerini yaptırmadıkları için DNA'larında taşıdıkları mutasyonları bilemiyor. Brca2 mutasyonları, kadınlarda meme ve yumurtalık kanseri riskini artıran aynı genetik hatadır.


Tarama


Prostat spesifik antijen (PSA), sadece prostat bezi tarafından yapılan bir proteindir. PSA seviyeleri prostat kanseri ile yükselir, ancak kanser taraması yapmak için yeterince güvenilir bir işaret olmayabilir.


Araştırmacılardan biri olan Profesör Ros Eeles şunları söyledi: “Araştırmamız, Brca2 gen hatası olan erkeklerin prostat kanseri riski altında olduğunu ve düzenli PSA testlerinin erken tanı ve tedaviyi kolaylaştırdığını ortaya koydu. Ayrıca brca2 mutasyonlu erkeklerdeki kanserin basit bir taramadan ziyade, tedavi gerektirme ihtimalinin 2 kat fazla olduğunu da görmüş olduk.”


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM