Çocuk Felcinin Yok Edilmesine Bir Adım Daha Yaklaşıldı

Çocuk Felcinin Yok Edilmesine Bir Adım Daha Yaklaşıldı


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Felce ve hatta kimi zaman ölüme sebep olan üç çeşit polio (çocuk felci) virüsü vardır. Uzmanların yakın zamanda yaptığı bir açıklamaya göre, polio virüsünün üç formundan biri ortadan kaldırıldı. Dünya Sağlık Örgütü dört yıl önce, 2. tipin tamamen ortadan kalktığını açıklamıştı ve şimdi de 3. tipin ortadan kalktığı açıklandı. 1. tipin ise Afganistan ve Pakistan civarlarında hala dolaşımda olduğu belirtildi.


Çocuk felci genellikle beş yaşın altındaki çocukları etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, her 200 vakadan birinde geri dönüşü olmaksızın felç yaşandığını tahmin ediyor. Solunum kasları felçten etkilendiğinde ölüm meydana gelebiliyor. Tedavisi olmayan çocuk felcinde, aşılanmak çocukları bir ömür boyu koruyor. İyi bir haber olarak, çocuk felci vakalarının 1988'den bu yana yüzde 99 oranında düştüğü açıklandı.


Dünya Polio Günü'nde konuşan DSÖ'nün Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti: “Çocuk felci virüsünün 3. tipinin ortadan kaldırılması, çocuk felci olmayan bir dünyaya doğru önemli bir kilometre taşıdır; ancak henüz tamamen rahatlayamayız. Ülkelerin vatandaşlarını korumak için rutin bağışıklamayı güçlendirmeleri, rutin sürveyansı artırmaları; böylece en küçük çocuk felci ortaya çıkması riskini bile tespit edebilmeleri gerekiyor.” dedi.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM