Yenidoğanlar İçin İlk Medikal “Emilebilir” Glikoz Ölçer

Yenidoğanlar İçin İlk Medikal “Emilebilir” Glikoz Ölçer


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Yenidoğanlarda çok çeşitli sağlık sorunları görülebiliyor, ancak bedenleri küçük olduğu için teşhis koymak büyük bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin tip 1 diyabetin tanımlanması, bebeğin cildindeki interstisyel sıvıya erişilmeyi gerektiriyor; ki bu da hem bebek hem de işlemi gerçekleştirirken orada bulunan herkes için nahoş bir durumdur.


Bu nahoş durumların önüne geçmek için San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi ve İspanya'daki Alcalá Üniversitesi'nden araştırmacılar, yenidoğaların tükürüğünden glikoz konsantrasyonlarını ölçebilen yerleşik biyosensörlü bir emzik geliştirdiler. Yeni yeknoloji, neredeyse doğum sonrası tip 1 diyabetin teşhisini otomatik hale getiriyor. Ayrıca glikozun biyobelirteç olduğu diğer koşullar için de büyük bir teşhis potansiyeline sahip.


Emzik, tükürüğü bir detektöre çekmek için meme ucu içinde ince bir kanal kullanıyor. Glukoz-oksidaz (GOx) enzimi tükürükteki glikoz ile reaksiyona giriyor ve reaksiyonu tespit etmek için bir elektrot dönüştürücü şerit kullanılıyor. Şerit tarafından üretilen elektrik akımının gücü, numunedeki glikoz miktarının bir göstergesi oluyor. Bu ölçüm bir akıllı telefona veya başka bir cihaza kablosuz olarak iletilebiliyor.


Yeni doğanlar için geliştirilmiş olmasına rağmen, cihaz şu ana dek sadece tip 1 diyabetli yetişkin hastalarda denendi. Gönüllü hastaların, yemeklerden önce ve sonra olmak üzere yükselen/alçalan glikoz seviyeleri bu yöntemle değerlendirildi.


Daha Fazlası