Kahverengi ve Beyaz Yağlar Farklı Protein Grupları Salgılıyor

Kahverengi ve Beyaz Yağlar Farklı Protein Grupları Salgılıyor


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Yağların salgıladığı proteinlerin vücudun geri kalanına sinyaller gönderdiği biliniyordu. Kopenhag Ünieversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmayla, kahverengi ve beyaz yağ dokularının vücuda çok farklı sinyaller gönderdiği keşfedildi.


Örneğin mide, kalça ve uylukta yer alan beyaz yağdır. Beyaz yağ, gıda kıt olduğunda vücudumuzun kullanabileceği enerji deposudur. Beyaz yağ ayrıca adrenalin ve insülin gibi çeşitli hormonlardan sinyaller alır. Kahverengi yağın işlevi ise çok farklıdır. Sinir sisteminin, omurganın, boğazın ve böbreklerin yakınında yer alır. Vücutta ısı üretme rolüne sahiptir. Bedenlerinin sıcak kalmasına yardımcı olduğu için bebeklerde, erişkinlerden çok daha fazla kahverengi yağ bulunur.


Bugüne dek birçok araştırma, beyaz yağın sağlık ve hastalıkla arasındaki ilişkiye odaklanmıştı; ancak araştırmacılar kahverengi yağın sağlık yararlarına giderek daha fazla odaklanıyor. Örneğin, daha fazla enerji yakmak, daha fazla kahverengi yağ elde edilmesine yardımcı oluyor.


Çalışmada, kahverengi yağın beyaz yağ tarafından salgılanmayan 100'den fazla protein salgıladığı keşfedildi. Proteinler kategorize edilerek yağ tipleri arasındaki farklar hakkında genel bir tablo oluşturuldu: kahverengi yağ, hücresel bağışıklık sistemini düzenlemekte daha iyiyken; beyaz yağ ise daha fazla doku plastisitesi sağlayan proteinleri salgılıyor.


“Kahverengi yağla ilgili en büyük gizemlerden biri, nasıl oluştuğundan emin olmayışımız. Ancak bu konuda ilginç bir ipucu yakaladık. Kahverengi yağın salgıladığı proteinlerden biri, onları ısı ve enerji üretmeye hazırlamak için yeni kahverengi yağ hücrelerinin geliştirilmesinde ve olgunlaştırılmasında önemli rol oynuyor.” açıklamasında bulunuldu.


Araştırmacılar, şu anda proteinlerin vücudun geri kalanıyla nasıl iletişim kurduğunu, özellikle beyne gönderdikleri sinyalleri daha iyi anlamak için ayrıntılı olarak inceliyorlar.


Çalışma Cell Metabolism dergisinde yer alıyor. Proteinler kütle spektrometrisi kullanılarak haritalandı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM