22 Haftalık Doğan Bebekler Artık Hayatta Kalabiliyor

22 Haftalık Doğan Bebekler Artık Hayatta Kalabiliyor


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

22. haftada doğan bebeklerin hayatlarını kurtarmak eskiden mümkün değilken, artık az da olsa bir ihtimal mümkün olacağı düşünülüyor. Yakın zamana kadar sadece 23. hafta ve sonrasında doğan bebeklere hayat kurtarıcı tedaviler uygulanıyordu.


Şimdilerde ise İngiliz Perinatal Tıp Derneği’nin verdiği bilgilere göre, 23. haftadan önce doğmuş bebeklerin hayatta kalabileceğine dair -az sayıda da olsa- kanıtlar mevcut. Bebeklerin birçoğunun kurtulma ihtimali düşük, ancak tedavinin mümkün olduğu durumlarda üçte bir oranında bir hayatta kalma şansı olduğu belirtiliyor.


Danışman neonatolog Prof. Dominic Wilkinson tedavilerdeki ilerlemeler sayesinde doktorların, 22. haftada doğan bazı bebeklerin hayatlarını kurtarmaya çalıştıklarını belirterek sürecin risklerinden dolayı yoğun tıbbi tedavi uygulamanın her zaman için doğru seçenek olmadığını sözlerine ekliyor. 22. haftadan önce doğan bebeklerin ise akciğerleri yeterince gelişmediği için hayatta kalmaları mümkün değil.


22. haftada hayatta kalma şansı nedir?


Tedavilerdeki ilerlemelere rağmen, 22. haftada doğanların hayatta kalma şansı hala çok düşük. 2016 yılı verileri, İngiltere’de bu aşamada 486 doğum olduğunu gösteriyor. 300'den fazla vakada bebeklerin doğumdan sağ çıkamadığı, sağ çıkanların 140'ının kurtarılmasının hiçbir şekilde mümkün olmadığı ve yalnızca acılarını hafifletmek için palyatif bakım verilebildiği kaydedildi. Ancak palyatif bakım dışındaki tedavilerin uygulandığı vakalarda, bebeklerin üçte birinden fazlası hayatta kaldı.


Yoğun tedavinin birçok vakada uygun olmayabileceğinin altı çiziliyor, bu kararın uzman doktorlar ile ebeveynler tarafından ortaklaşa verilmesi gerekiyor.


Doğumdan önce verilen steroidler ile akciğer fonksiyonlarının artması ve prematüre bebeklerde enfeksiyon önleyici tekniklerin iyileşmesinin hayatta kalma oranlarını artırdığı düşünülüyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM