Tansiyon Hapları Yatmadan Önce Alınınca Daha Etkili

Tansiyon Hapları Yatmadan Önce Alınınca Daha Etkili


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Araştırmacılar günlük tansiyon ilaçlarından maksimum fayda sağlamak için, ilaçların yatmadan hemen önce alınmasını tavsiye ediyor. European Heart Journal ’da yayınlanan bu tavsiyenin hayat kurtarıcı olduğu belirtiliyor. Konu hakkında yürütülen çalışmaya göre, hapların sabah yerine yatmadan önce alındığı taktirde kalp krizi ve felce karşı daha fazla koruma sağladığı öne sürüldü. Uzmanlar, vücudun biyolojik saatinin ilaca olan cevabı değiştirdiğine inanıyorlar.


Çalışmayı yürütmek için, yüksek tansiyon hapları kullanan 19 binden fazla insan çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı: bir grup haplarını sabah, diğer grup yatmadan önce aldı. Araştırmacılar, ilerleyen beş veya daha fazla yıl boyunca hastaların sağlık takibini yaptı. Sonuç: İlaçlarını akşam alan hastaların, kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği nedeniyle ölme riski, sabah alanlara kıyasla neredeyse yarı yarıya daha azdı.


Tansiyonun gece uykusu esnasında düşmesi gerekir. Eğer düşmezse, bu durum kalp krizi ve felç riskini artırır. Yapılan çalışmaya göre, ilacı akşamları almak yüksek tansiyon tanısı konan hastaların kan basıncını gece boyu kontrol altında tutmaya yardımcı oldu.


Vigo Üniversitesi'nden araştırmacı Profesör Ramon Hermida, doktorların bu minik ipucunu hastalarına tavsiye ederek birçok kişinin hayatını kurtarabileceklerini belirtti.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM