Travma Sonrası Stres Bozukluğu Enfeksiyon Riskini Yaklaşık 2 Kat Artırıyor

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Enfeksiyon Riskini Yaklaşık 2 Kat Artırıyor


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Boston Üniversitesi’nde yapılan güncel araştırmalara göre, travma sonrası stres bozukluğu görülen kişilerin enfeksiyon yaşama riski neredeyse iki kat artıyor. Çalışmalar sonucunda TSSB'nin, erkekler ve kadınlarda enfeksiyon riskini farklı şekillerde etkilediği; örneğin kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, erkeklerde ise deri enfeksiyonu riskini artırdığı bulundu.


Boston Üniversitesi’nden Tammy Jiang, “Çalışmamız, TSSB ve şiddetli kronik stresin fiziksel sağlığa zarar verdiğini gösteren kanıtlara bir yenisini daha eklemiş oldu.” diyor.


Araştırmacılar, Danimarka’daki Danimarka doğumlu olan ve 1995'ten 2011'e kadar TSSB tanısı alan kişilerin sağlık geçmişlerine bakmak için ulusal kayıtları kullandılar. Her bir kişiyi aynı cinsiyet ve yaştaki başka Danimarkalılar ile karşılaştırdılar. Geçmişte yürütülen çalışmalar, TSSB ile bir ya da iki hastalık arasındaki ilişkiye bakarken; bu çalışmada araştırmacılar, 28 farklı enfeksiyon türü için hastane geçmişlerini incelediler.


Araştırmacılar, TSSB'si olan kişilerin, olmayanlara kıyasla herhangi bir enfeksiyon geçirme ihtimalinin 1,8 kat daha fazla olduğunu buldular. Örneğin, menenjit geçirme ihtimalinin 1,3 kat, gribin 1,7 kat, hepatitin 2,7 kat daha fazla olduğu bulundu.


Bu bulguların ardından, TSSB’li kadın ve erkeklerin enfeksiyon geçirme ihtimalleri karşılaştırıldı. TSSB’li kadınların üst solunum yolu enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu geçirme ihtimalleri daha yüksek çıkarken; TSSB’li erkeklerin de özellikle cilt enfeksiyonu ve diğer bazı enfeksiyon türlerine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu fark edildi.


Araştırma Epidemiology dergisinde yer alıyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM