Otizmli Çocukların Duygu Patlamalarını Tahmin Eden Ter Sensörü

Otizmli Çocukların Duygu Patlamalarını Tahmin Eden Ter Sensörü


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Otizmli çocuklar bazen asi ve saldırgan olabiliyor. Duygu patlamaları sadece çocuklar için değil aileleri ve/veya bakıcıları için de duygusal olarak zor olabiliyor ve aktiviteleri planlamak, halka açık yerlere gitmek büyük bir zorluk haline gelebiliyor. Bu nedenle otizmli çocuğun kötüye giden zihinsel durumu hakkında önceden bir uyarı almak, bu patlamaları hafifletmeye ve hatta önlemeye yardımcı olabilir.


Missouri Üniversitesi'nden araştırmacılar, çocuğun bileğine takılan bir sensör sayesinde artan elektrodermal aktivite seviyelerini, agresifleşmeye başlayan davranışların bir göstergesi olarak tespit edebildi. Çalışmada, el veya ayak bileklerine sensörlü bileklik takılan ağır otizm spektrum bozukluğu olan sekiz çocuk yer aldı. Sensörleri izlenen çocukların duygu patlamaları ciddiyet seviyeleri açısından analiz edildi ve sıralandı.


Çocukların ter seviyelerinin yükseldiğine işaret eden artan elektrodermal aktivitenin, duygu patlamaları yaşanmasından önceki süreçlerin yüzde 60'ında mevcut olduğu bulundu. Frontiers in Psychiatry dergisinde yer alan çalışmanın araştırmacılarından Bradley Ferguson, “Elektrodermal aktivitedeki ani bir artış, bize bireyin vücudunun stresli bir şeye fizyolojik olarak tepki verdiğini bildiriyor. Bu, kişinin zihninde olup bitenlerle alakalı olabiliyor veya çevrelerinde gelişen herhangi bir olaya tepkisel olarak da ortaya çıkabiliyor; bazı durumlarda ise iki durumun karışımı söz konusu olabiliyor. Ebeveynlere ve/veya bakıcılara, çocuklarının stres düzeylerinin arttığı önceden bildirilirse, sorunlu davranışlar ortaya çıkmadan önce duruma müdahale etme ve bu durumu azaltma şansları olabilir.” diyor.


Daha Fazlası
Kategori: SEKTÖREL GÜNDEM