Karbonmonoksit Zehirlenmesi Tedavisinde Işık Terapisi

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Tedavisinde Işık Terapisi


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Karbonmonoksit (CO), insanlarda zehirlenme vakalarının görülmesine sebep olan en yaygın maddelerden biridir. Kokusu yoktur ve çıplak gözle görülmez, ancak dokulara ciddi hasar verebilir ve ölüme neden olabilir. CO inhalasyonu nedeniyle önemli miktarda akciğer hasarı yaşayan hastalar, saf oksijene yeterince tepki veremezler. Massachusetts General Hastanesi’nden araştırmacılar, hastanın kanını ışık terapisi kullanarak tedavi eden yeni bir cihazın, günümüzde standart bakım olan oksijen terapisine göre daha iyi işlev gösterdiğini kanıtladılar.


Laboratuvar fareleri üzerinde yapılan araştırmada, hayvandan çıkarılan ve ona geri verilen kan aracılığıyla ışın veren bir ekstrakorporeal membran oksijenatörü kullanıldı. Bir asırdan uzun bir süredir, ışığın CO bağını kırabildiği, molekülü dışarı çıkarırken oksijeni dokunmadan bırakabildiği biliniyordu; ancak bu fenomen pratiğe ilk kez geçirildi. Tedavi edilen fareler, kontrol grubuna kıyasla çok daha yüksek CO uzaklaştırma seviyeleri gösterdi ve akciğer hasarı olanlarda da daha yüksek sağkalım oranları görüldü.


Klinik araştırmacılardan Dr. Luca Zazzeron, “CO zehirlenmesi, akciğer hasarı ile ilişkiliyse saf oksijenle yapılan mevcut tedavi etkisizdir ve hatta bazen tehlikeli olur. Eğer teknolojimizin daha büyük hayvanlar ve insanlar için geliştirilmesi başarılı olursa, akciğer hasarı olan ve CO zehirlenmesi geçiren hastalara çok başarılı bir tedavi yöntemi sunabiliriz.” diyerek tedavilerinin önemini vurguladı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM