Döllenmeden Altı Ay Önce Baba Adaylarının Alkolü Bırakması Gerekiyor

Döllenmeden Altı Ay Önce Baba Adaylarının Alkolü Bırakması Gerekiyor


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Yapılan yeni araştırmalara göre, çiftler bebek sahibi olmayı planlıyorlarsa, döllenmeden en az altı ay önce erkeğin ve en az bir yıl önce kadının alkol tüketimini bırakması gerekiyor.


Alkolden uzak duranlar ile karşılaştırıldığında, partnerinin gebe kalmasından önceki üç ay içinde alkol tüketmiş olan babaların çocuklarında, konjenital kalp hastalığı (KKH) gelişme riskinin yüzde 44 oranında arttığı görüldü. Bir oturuşta beş bardak ve daha fazla alkol tüketimi olan erkeklerin çocuklarında doğum kusurları görülme riskinin yüzde 52 oranında arttığı tespit edildi.


Xiangya Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırma yazarı Jiabi Qin “Anne babaların aşırı alkol tüketimi bebeğin kalp sorunuyla doğma riskini artırdığı kadar aynı zamanda ebeveynlerin sağlıklarına da büyük zarar verebilecek bir davranış.” diyor.


Alkol, embriyonun bozulmasına neden olan ve fetal alkol sendromu ile bağlantılı bir teratojendir. Fetal alkol sendromlu 4 çocuktan yaklaşık 1’inde KKH de görülür. Tüm canlı doğumların yüzde 1'ini etkileyen ve bebek ölümlerinde “bulaşıcı olmayan” doğum kusurlarının en yaygın olanıdır.


Daha önce yapılan çalışmalar, sadece annenin hamilelik öncesi ve sırasındaki alkol tüketimi sonucu çocukta ortaya çıkan sonuçlara odaklanmış; ancak büyük ölçüde tutarsız sonuçlar üretilmişti. Babaların alkol tüketimiyle ilişkili riski analiz etmek için ekip, 1991’den 2019’a kadar yayınlanmış, 41 binden fazla KKH’li bebeğin bilgilerini içeren 55 çalışmadan oluşan bir meta analiz yaptı. Bu araştırmalar arasında, “doğuştan kalp hastalığı” veya “kardiyovasküler malformasyon” gibi ilgili anahtar kelimelerı arayıp bunları alkol maruziyeti ile karşılaştırdılar.


Babanın alkol tüketiminin artmasıyla, çocuğunda KKH gelişme olasılığının arttığını buldular, ancak ilişki “düşük miktarlarda istatistiksel olarak anlamlı” değildi. Annenin alkol tüketiminin, mavi renkte cilt rengiyle sonuçlanan kalp yapısındaki dört anormallikten oluşan bir kombinasyon olan Fallot tetralojisi görülmesi riskini yüzde 20 artırdığı da saptandı.


Konjenital kalp hastalığı, kromozomal anomaliler, anne hastalıkları, toksinler veya terapötik ilaçlara doğum öncesi maruz kalma gibi çeşitli faktörlerden etkilenen bir durum. Her iki ebeveynin de çocuk sahibi olmadan önce alkolden uzak durması önem arz ediyor. Quin, “Analizimizin sınırlamaları olsa da - örneğin, alkol türü kaydedilmedi - çocuk sahibi olmayı planlayan kadın ve erkeklerin alkolden vazgeçmeleri gerektiğini gösteriyor.” diyor.


Bulgular, European Journal of Preventive Cardiology dergisinde yayınlandı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM