İnsizyon ve Yaralar İçin Lazerle Çalışan Altın Nanorod

İnsizyon ve Yaralar İçin Lazerle Çalışan Altın Nanorod


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Arizona Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, yumuşak dokuları bir araya getirmek için kullanılan zımba ve sütüre alternatif olarak kaynak yapmaya benzeyen bir teknik geliştirdiler. Bu teknik ameliyat sırasında dokuları kapatmak ve yaraları tedavi etmek, çoğu durumda zımba ve dikişlerin etkinliğini arttırmak için kullanılabilecek. Üstelik bu yöntemle insizyonun tamamı kaplanacağından, enfeksiyonların önlenmesi de desteklenmiş olacak.


Teknik, altın nanorodları aktive etmek için kullanılan bir lazere dayanıyor. Nanorodlar ısınıyor ve yakındaki ipek lifleri nazikçe eritmeye başlıyor. İpek lifler, çevrelerindeki kolajen ile etkileşime giriyor ve birbirleriyle kaynaşıyor. Daha sonra lazer ışığı geri çekiliyor ve vücut dokuları ipek liflerle birleşerek güçlü bir bağlantı oluşturuyor.


Şimdiye dek küçük cilt yaralarıyla denenen yöntemin, iç organları da içeren daha ciddi prosedürlerde uygulanabilir hale getirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Vücudun içinin karakteristik özellikleri daha farklı olduğundan, ekip o bölgelerde kullanılacak altın-ipek karışımlarının yeni formülasyonları üzerinde çalışıyor.


Yeni teknolojinin Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırma lideri Kaushal Rege, “İstediğimiz şey, tekniğimizin mekanik güce sahip olup sızıntılara, ayrılmalara, enfeksiyonlara geçit vermemesi; ayrıca vücudun doğal iyileşme sürecinin devreye girmesi için zaman kazanmasına yardımcı olması. Buna ek olarak, ‘İyileşmeyi kolaylaştırmak için yaralı bölgeye biyoaktif moleküller gönderebilir miyiz?’ sorusunu da cevaplamaya çalışıyoruz.” diye belirtti.


Daha Fazlası