Anatomi Çalışmaları için Geçici Tıbbi Dövmeler

Anatomi Çalışmaları için Geçici Tıbbi Dövmeler


  • Doktorclub
  • 02-12-2019

Tıp eğitimi olmayan kişilerin acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğretmenin zorluklarından biri, bu kişilerin derinin altındaki insan anatomisini bilmiyor oluşudur. Çeşitli durumların bedende2 hangi bölgeleri etkilediğini bilmiyor olmak da başka bir sorundur. Arterlerin nerede fonksiyon gösterdiğini ve kasların kemiğe nerede bağlandığını; ayrıca çürüklerin, enfeksiyonların ve ortopedik yaralanmaların nasıl ortaya çıktığını bilmek, sık görülen hastalıkların tanı ve tedavisinde önemlidir.


Uniformed Services Üniversitesi’ne bağlı Henry M. Jackson Askeri Tıbbı Geliştirme Vakfı'ndan Elizabeth Weissbrod, kasları, kemikleri, damarları ve benzer vücut parçalarını sergileyebilecek dövmeler yapma fikrini ortaya attı. Böylelikle vücut bölümlerinin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğu daha net ve etkili bir şekilde öğrenilebilecek.


Weissbrod tekniği şöyle açıklıyor, “Modelin cildindeki kasları fiziksel olarak boyuyoruz. Piyasada bulunan geçici dövme kağıtlarını kullanarak, eğitimin bu önemli kısmının hem maliyetini hem de onun için ayrılan süreyi azaltmış oluyoruz.”


Lisanslama işlemi yapılan tıbbi dövme tekniğinden sonra şimdi de yüzlerce farklı yaralanma ve patolojiye yönelik dövmeler üretilmeye başlandı. Lisansı alan şirket, tıbbi acil durum hazırlıklarına yardımcı olmak amacıyla bu ürünleri kamuya açık hale getirme kararı aldı.


Daha Fazlası