Sezaryenin Ardından Normal Doğum Anne ve Bebek İçin Riskleri Yükseltiyor

Sezaryenin Ardından Normal Doğum Anne ve Bebek İçin Riskleri Yükseltiyor


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, sezaryenle doğum yapan kadınların bir sonraki doğumlarını normal yolla yapması, hem anne hem de bebek için riskleri yükseltiyor.


Oxford Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ve Times gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre, sezaryenin ardından normal doğum yapan kadınlarda ölü doğumdan, septisemiye kadar birçok risk artıyor.


Çalışmada uzmanlar İskoçya'da, 2002-2015 ylları arasında daha önce en az bir kere sezaryenle doğum yapan 74 binden fazla anneyi inceledi. Bu annelerin yüzde 60'ı bir sonraki doğumlarında yine sezaryeni tercih ederken, geri kalanı normal doğum yaptı.


Normal doğum yapan annelere kan nakli yapılması riskinin iki kat, mesanelerinin hasar görmesi riskinin üç kat, rahimde yırtık oluşması riskinin ise yedi kat arttığı saptandı. Ayrıca, septisemi geçirme riskleri de yükseldi. Bebeklerde ise doğumdan kısa süre sonra yapılan kalp, nefes alma ve kas testlerinin sonuçlarının daha kötü olduğu belirlendi.


Risk genel olarak düşük


Ancak araştırmacılar yine de hangi şekilde doğum yapılırsa yapılsın, bu tür sorunlar yaşanması riskinin düşük olduğunu vurguladı. Normal doğum yapan kadınların yüzde 1,8'inin, sezaryenle doğuran kadınların ise yüzde 0,8’inin doğum sonrası sorun yaşadığı; normal doğan bebeklerin yüzde 8'inin, sezaryenle dünyaya getirilenlerin ise yüzde 6,4'ünün sorun yaşadığı kaydedildi.


Araştırmayı yapan ekipten Profesör Jenny Kurinczuk da, kadınların üst üste sezaryenle doğum yapmasının başka bazı riskler taşıdığının da farkında olunması gerektiğini vurguladı.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM