Türkiye'de Kanserden Ölümler, Kalp Hastalıklarından Ölümleri Geçti

Türkiye'de Kanserden Ölümler, Kalp Hastalıklarından Ölümleri Geçti


  • Doktorclub
  • 03-12-2019

5 kıtada, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu onlarca ülkede yapılan bir araştırma, kanserin kalp hastalıklarını geçerek ana ölüm nedeni olmaya başladığını ortaya koydu.


Kanada McMaster Üniversitesi Nüfus ve Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nün yaşları 35 ila 70 arasında değişen 160 bini aşkın hastanın ölüm ve hastalık kayıtlarını inceleyerek yaptığı araştırmaya göre kalp hastalıkları küresel olarak hâlâ ana ölüm nedeni. Ancak İsveç, Kanada, Şili, Arjantin, Polonya ve Türkiye gibi yüksek ve orta gelirli ülkelerde kanserden ölümler daha yaygın.


Sonuçları tıp dergisi Lancet'te yayınlanan ve 2005-2016 yıllarını kapsayan araştırmada bu değişim, yüksek gelir grubundaki ülkelerde kalp-damar rahatsızlıklarının önlenmesi ve tedavisine yönelik ilerlemeye karşın kanser hastalıklarının önlenme ve tedavisinde henüz yeterince yol alınmamasıyla açıklanıyor.


Yoksul ülkelerde kalpten ölümler kanserden ölümlerin üç katı


Araştırmaya göre, yüksek gelir grubundaki ülkelerde kanserden ölümler kalp rahatsızlıklarından ölümlerin iki katına çıktı. Düşük gelirli ülkelerde ise kalp-damar hastalıklarından ölümler, kanserden ölümlerin üç katı.


Dünya genelinde kalp hastalıklarından ölümlerin oranı yüzde 40, ancak zengin ülkelerde bu oran yüzde 23. Türkiye'deki sonuçlar yüksek gelirli ülkelerdekiyle benzerlik gösteriyor.


Araştırmada, kalp hastalıklarından ölümlerle gayri safi milli hasıla arasındaki bağa dikkat çekilerek, kalp rahatsızlıklarından ölümler sağlık hizmetlerine erişimin düşük olması ve risk faktörlerine bağlanıyor. Orta ve düşük gelirli ülkelerde de zengin ülkelerdeki kalp hastalıkları tedavilerinin yaygınlaşması durumunda önümüzdeki yıllarda kanserin küresel olarak ana ölüm nedeni olacağı vurgulanıyor.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM