Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi ile Ağrı Düzeyleri Ölçülebiliyor

Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi ile Ağrı Düzeyleri Ölçülebiliyor


  • Doktorclub
  • 03-12-2019

Doktorlar için, bir hastanın ne kadar ağrı yaşadığını bilmek, bir durumu teşhis etmeleri ve hastalığın seyrini anlamaları açısından önem arz edebilir. Bilinçsiz ve etkin iletişim kuramayan hastalara teşhis konması konusunda da böyle bir gelişme doktorlara yardımcı olabilir.


MIT, Harvard ve bazı hastanelerden araştırmacılar, invazif olmayan bir görüntüleme tekniği kullanarak hastaların yaşadıkları ağrıyı ölçmenin nesnel bir yöntemi olduğunu iddia ediyorlar.


Bu yöntemde, beynin prefrontal korteksine bakarak içerideki etkinlik miktarını değerlendirmek için fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopi kullanılıyor. Böylece spesifik olarak nöral aktivitenin bir göstergesi olan oksijenli hemoglobin miktarı ölçülebiliyor.


Aktiviteyi kaydetmek için alnın üzerine sensörler yerleştiriliyor. Ağrının göstergesi olan beyin aktivitesini belirlemek için makine öğrenme yöntemleri kullanılıyor ve bu aktiviteler ağrı belirteci olarak işlev görüyor.


Ekip gerçekleştirdiği çalışmada, bir hastanın çektiği ağrıyı yüzde 87 doğrulukla tanımlayarak dikkate değer bir başarıya imza attı.


Bu teknolojinin klinik uygulamalarda bilinçsiz, iletişim zorluğu yaşayan ve hatta pediatrik hastalar için faydalı olup olmadığına dair daha fazla araştırma yürütülecek.


Daha Fazlası