Hidrosefali: Alzheimer ile Karıştırılan ve Tedavisi Olan Hastalık

Hidrosefali: Alzheimer ile Karıştırılan ve Tedavisi Olan Hastalık


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Hidrosefali, aşırı beyin omurilik sıvısının (BOS), beyindeki boşluklarda birikmesi ve kafa içindeki basıncı artırması durumudur. Beyin omurilik sıvısı, beyinde ve omurilikte üretilerek beyni dış etkilerden korumaya yardımcı olur. Buna karşın çok fazla miktarda beyin omurilik sıvısı, beyin dokularına zarar verebiliyor ve beyin fonksiyonlarında bir dizi bozulmaya neden olabiliyor.


Hidrosefali için cerrahi tedavi, beyinde normal beyin omurilik sıvısı seviyelerinin korunmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Rahatsızlığa bağlı belirti ve şikâyetler, hastanın yaşına göre değişiklik gösteriyor. Bazı durumlarda kafa boyutunda büyüme ortaya çıkıyor. Baş ağrısı, kusma, bulanık görme, bilişsel problemler ve yürüme güçlüğü gibi nörolojik belirtiler sık görülüyor.


Bu belirtiler, çoğunlukla daha sık görülen Alzheimer veya Parkinson hastalıklarıyla karıştırılabiliyor.


"İyi anlaşılabilen bir hastalık değil”


Hidrosefali’nin, Kanada'da 55 yaşın üzerindeki her 200 kişiden birinde, yani yaklaşık 57 bin kişide görüldüğü tahmin ediliyor. ABD'de ise 700 bin kişide bu hastalığın görüldüğü ve sadece yüzde 20'lik bir kısımda doğru teşhisin konulduğu kaydediliyor.


Toronto Western Hastanesi’nden Hareket Hastalıkları Kliniği'nden nörolog Dr. Alfonso Fasano, “Hidrosefali hala çok iyi anlaşılabilmiş bir hastalık değil. Tedavi görmeyen bir çok kişi ya bakımevlerinde yaşamak zorunda kalıyor ya da bu hastalıktan hayatlarını kaybediyor." diyor.


Hafıza kaybı ve hareket sorunları yaşanmasının ardından, hidrosefali teşhisi için yapılan ilk işlem, omurilikte biriken sıvıyı çekmek ve belirtilerin iyileşip iyileşmediği gözlemlemek oluyor. Gelişmelerin yavaş ilerlemesi durumunda fazla sıvının tahliye edilmesi için beyne bir şant takılması gerekebiliyor.


Japonya'da yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, 65 yaşın üzerindekilerin yüzde 3 kadarında hidrosefali görülebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü ise, Alzheimer'ın 60 yaş üzerindeki nüfusun yüzde 5 ila 8'inde görüldüğünü belirtiyor.


Dr. Fasano "Hidrosefali, muhtemelen sandığımızdan daha sık görülen ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalık. Hidrosefalinin adının duyulmasında sonra, daha önce Alzheimer ve Parkinson teşhisi konulanlar yanlış teşhise sahip oldukları umuduyla bize müracaat ediyor; ancak teşhisler büyük ölçüde doğru oluyor. Az sayıdaki hastada ise hidrosefali olabiliyor.” diyor.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM