Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa’da Yılın İlk 6 Ayında 90 Bin Kızamık Vakası Görüldü

Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa’da Yılın İlk 6 Ayında 90 Bin Kızamık Vakası Görüldü


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa genelinde kızamık hastalığının hızla yayıldığı uyarısında bulundu. Örgüte göre, bu yılın ilk altı ayında görülen vaka sayısı, geçen yılın toplamınınkini geçti.


Örgütün yayınladığı yeni verilere göre, Avrupa bölgesinde yılın ilk yarısında yaklaşık 90 bin kızamık vakası görüldü, 37 kişi hayatını kaybetti. Bu bölgedeki 53 ülkenin 48'inde kızamık vakaları rapor edildi.


2018'de toplam 84 bin 462 vaka görülürken; 2016’da sadece 5 bin 273 vaka kaydedilmişti.


En Çok Vaka Ukrayna’da


En çok vaka Ukrayna'da görüldü. Hastalığın görüldüğü 54 bini aşkın kişiden 18’i hayatını kaybetti. Ayrıca bu yıl İngiltere, Arnavutluk, Çekya ve Yunanistan "kızamıktan arınmış" ülke statülerini kaybetti. Raporu hazırlayan "Avrupa Bölgesel Kızamık ve Kızamıkçıkla Mücadele Doğrulama Komisyonu"nun Başkanı Dr. Günter Pfaff, "Her toplumda gerekli aşılama seviyesine ulaşılamazsa hem çocuklar hem de yetişkinler gereksiz şekilde acı çekecek ve trajik şekilde ölecek.” diyerek uyarıda bulundu.


Oxford Üniversitesi'nden pediatrik enfeksiyon ve bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanı Prof. Andrew Pollard, raporun tüm Avrupa için önemli bir uyarı niteliğinde olduğunu söyledi. Pollard durumun, aşının henüz olmadığı 1960'lı yıllardaki kadar kötü olmadığını ve salgını önlemenin hâlâ mümkün olduğunu belirtti.


İngiliz Aile Hekimleri Birliği'nin Başkan Yardımcısı Prof. Martin Marshall, "Kızamık son derece bulaşıcı bir hastalık. Ancak KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşısı koruma sağlıyor. Bu karma aşının ilki bir yaşında, ikincisi de çocuklar okula başlamadan önce yapılıyor. Kanser ya da bağışıklık sistemi hastası olan çocuklara aşı yapılamıyor. Bu çocukların korunabilmesi ve "sürü bağışıklığı" ortamının oluşturulabilmesi için nüfusun yüzde 95'inin iki dozu da yaptırmış olması gerekiyor.” diye belirtti.


Türkiye'de Durum


Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda Türkiye'ye ait 2018 ve 2019 verileri yer almıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şubat ayındaki bir açıklamasında Türkiye'deki kızamık vakası sayısının, Avrupa'ya oranla yüzde 1'in altında olduğunu belirtmişti.


TTB: Aşıyı Reddeden Ailelerin Sayısı Artıyor


Türk Tabipler Birliği, Nisan'daki Dünya Bağışıklama Haftası'yla ilgili açıklamasında kızamığın Türkiye için de ciddi bir tehdit olduğu uyarısında bulunmuştu.


TTB'nin bu açıklamasındaki bazı tespitler şöyle:

  • Türkiye'de halen aşılanmayan çocuklar azımsanmayacak sayıdadır. Kızamık salgınlarını önlemek için gerekli %95 ve üzerinde aşılamanın sağlandığı ilçe sayısı yalnızca 53 (%6)'tür. Kızamık aşısının 2. dozu için kapsayıcılık ise sadece %3'tür.
  • Nüfus ve Sağlık Araştırması 2013 verilerine göre hiçbir aşı yaptırmamış olma durumu 13-26 aylık çocuklarda 2008'de 20 bin dolayında (%1,6) iken, 2013'te 37 bin'lere (%2,9) çıkmıştır. Hiç aşılanmamış olma, yoksul ve eğitim seviyesi düşük dezavantajlı gruplarda ise artış göstermektedir.
  • Sağlık hizmetlerinin erişemediği ve bu şekilde aşısız kalan çocukların yanında aşı reddi, giderek büyüyen bir toplum sağlığı sorunudur. Sağlık Bakanlığı'nın rakamlarına göre 2011 yılında ailenin aşıyı reddetmesi nedeniyle aşı olamayan çocuk sayısı 183 iken, 2017'de bu rakam 23 bine ulaştı. Bugün bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM