MR ile Beynin Moleküler İçeriği Artık Görüntülenebilecek

MR ile Beynin Moleküler İçeriği Artık Görüntülenebilecek


  • Doktorclub
  • 14-01-2020

Yaşlandıkça beynimizin moleküler bileşimi değişir. Bu yaşanan doğal bir süreç olmakla birlikte, bazı durumlarda bir hastalığın varlığı ile de ilişkilendirilebilir. Günümüzde, yaşayan insanların beyinlerindeki moleküler değişimleri incelemenin pratik bir yolu henüz yok. Ölüm sonrası çalışmaların ise sağlayabileceği bilgiler sınırlı.


Geçtiğimiz günlerde, Kudüs İbrani Üniversitesi'nden bilim insanları beyni incelemek ve moleküler bileşimini değerlendirmek için kantitatif manyetik rezonans görüntülemeyi (qMRI) kullanmayı başardılar.


QMRI güçlü bir teknik olarak karşımıza çıksa da, moleküler içeriği inceleme kabiliyeti dokuların içerisindeki su yüzünden bozuluyor. MR’lar hidrojen çekirdeklerinde rezonans üretmek üzere ayarlandı, bu sayede sinyalin içerisindeki her şey sese dönüşüyor. İsrailli ekip su kaynaklı sinyali, verilerin geri kalanından ayırmak ve sadece ilgilendikleri moleküler bileşimi incelemek için “doku relaksasyon yaklaşımını” kullandı.


Nature Communications’ta yer alan çalışmanın özetinde yeni teknik şöyle anlatılıyor:


“Yaklaşımımız, lipid örneklerinin moleküler bileşimini ortaya çıkarmamızı ve beynin lipidomik ölçümlerini tahmin etmemizi sağlıyor. Teknik, beyin genelinde spesifik gen ekspresyon profilleri ile ilişkili olan benzersiz moleküler işaretler üretiyor. Böylece beyin yaşlanması ile ilişkili bölgeye özgü moleküler değişiklikleri ortaya çıkarıyoruz. Bu değişiklikler, diğer MR yaşlanma belirteçlerinden bağımsızdır. Yaklaşımımız yaşlanmaya yönelik biyolojik kaynakların kantitatif karakterizasyonuna kapı açıyor; bu şimdiye dek yalnızca post-mortem çalışmalarda mümkün olabiliyordu.”


Yeni tekniğin, ilerleyen günlerde beynin daha iyi anlaşılmasına ve beyin yaşlanmasının yavaşlatılmasına yönelik yeni tedavilerin geliştirilmesine önayak olması umut ediliyor.


Daha Fazlası