Son Yıllarda Kratom Zehirlenmesi Vakaları 50 Kat Arttı

Son Yıllarda Kratom Zehirlenmesi Vakaları 50 Kat Arttı


  • Doktorclub
  • 15-10-2019

ABD'deki zehir merkezlerine bitkisel destek kratom sebebiyle yapılan başvuruların, son yıllarda çarpıcı bir şekilde arttığı tespit edildi.


Yapılan araştırmaya göre, ABD'deki zehir merkezlerine kratom maruziyeti ile ilgili başvuruların sayısı 2011 yılında sadece 13 iken, 2017’de bu sayı 682’ye yükselerek 50 kat artış gösterdi. Yedi yıl süren araştırma boyunca kratom maruziyeti ile ilgili 1800'den fazla başvuru yapıldı.


Kratom veya bilimsel adıyla Mitragyna speciosa, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre Tayland, Malezya, Endonezya ve Papua Yeni Gine'de yetişen bir bitkidir. Son yıllarda insanların ağrı, anksiyete, depresyon ve opioid yoksunluğu semptomlarını tedavi ettiğini öne süren bitkisel bir takviye olarak çokça dikkat çekerek kullanımı artmıştır.


Sıkça kullanılan bu takviye ürünle ilgili olarak sağlık yetkilileri endişeli olduklarını dile getirdiler. Geçtiğimiz yıl FDA, kratomun bir opioid ilaç olduğunu düşündüğünü, çünkü opioid reseptörleri ile etkileşime geçtiğini; bu nedenle de kullanılmaması gerektiğini açıkladı. Nitekim, piyasadaki kratom içerikli takviyelerin hiçbiri FDA onaylı değil. Yalnızca diyet takviyesi olarak satıldığı için, reçeteli ilaçların kalite, saflık ve dozaj doğruluğu kontrollerinden geçmeden kullanıcılara ulaşıyor, bu da oldukça tehlikeli.


Çalışmada tanımlanan vakaların yarısından fazlasında kratoma maruz kalan kişi, nöbet geçirme, nefes almada zorluk, koma, böbrek yetmezliği ve kalp durması gibi orta ila ciddi seviyeli sağlık sorunları yaşadılar. Hastaların 11'i öldü ve bu ölümlerin çoğu en az bir başka ilaçla beraber kratom kullanan hastalarda meydana geldi.


Çalışma 21 Şubat tarihinde Clinical Toxicology dergisinde yayınlandı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM