Mutasyona Uğramış Melanomu Durduracak Yöntem Bulundu

Mutasyona Uğramış Melanomu Durduracak Yöntem Bulundu


  • Doktorclub
  • 12-11-2019
Melanom, cilt kanserinin en ölümcül şeklidir ve konvansiyonel kemoterapiye direnci ile ünlüdür. Melanomun yaklaşık yüzde 25'i NRAS genindeki onkojenik mutasyonlardan etkilenir ve bu da onu çok çekici bir terapötik hedef yapar. Bununla birlikte, onlarca yıldır süren araştırmalara rağmen, NRAS'ı hedef alan etkili bir tedavi bulunamadı.

Ancak ilk defa, uluslararası bir araştırma grubu NRAS'ın yeni bir aktivatörünü keşfetti ve NRAS mutant melanom büyümesini etkili bir şekilde önlemek için spesifik bir inhibitör geliştirdi. Bu bulgular, NRAS mutant melanomunu tedavi etmek için umut verici bir terapötik seçenek sunabilir.

Araştırmacılar önce STK19'u (STK19 geni tarafından kodlanan bir enzim) NRAS fonksiyonunun kritik bir düzenleyicisi olarak tanımladılar. Sonra, bu aktivasyonun biyokimyasal ve hücresel deneyler yoluyla gerçekleştiği mekanizmayı karakterize ettiler. Son olarak, deneysel bir modelde NRAS aktivasyonunu ve NRAS mutant melanomunun gelişimini etkili bir şekilde önleyen bir STK19 inhibitörü tasarladılar.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Deneysel Terapötik profesörü Rutao Cui: “Bu çalışma, melanom tedavisi için ümit verici bir strateji sunuyor. Üstelik, STK19 inhibitörü, RAS mutasyonlarına sahip kanserlerin yüzde 25'inde terapötik bir seçenek olabilir," dedi.

Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM