Kalp Yetmezliğinin Yol Açtığı Erken Ölümler Artıyor

Kalp Yetmezliğinin Yol Açtığı Erken Ölümler Artıyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, kalp yetmezliğine bağlı ölüm oranları gün geçtikçe artıyor. Artış, en belirgin şekilde 65 yaşın altındaki yetişkinler arasında görülüyor. Çalışma, kalp yetmezliğine bağlı ölüm oranlarının özellikle 2012'den bu yana arttığının altını çiziyor. Son on yılda kalp yetmezliği için tıbbi ve cerrahi tedavilerdeki önemli ilerlemelere rağmen oranların artması dikkat çekici.


Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Sadiya Khan, “Kalp yetmezliğinden kaynaklanan ölüm oranlarının azaltılmasıyla ilgili son otuz yılda elde edilen başarıların etkileri şimdi adeta tersine dönüyor. Obezite ve diyabet vakalarının salgın şeklinde artış göstermesinin bu duruma neden olduğunu düşünüyoruz.” diyor. Dr. Khan, ileri yaşlı yetişkinlerin hastaneye yatış sebeplerinde kalp yetmezliğinin başı çektiğini belirtiyor.


Çalışma için, 1999'dan 2017'ye kadar ABD’deki 47 milyon 728 bin 569 kişinin ölüm sertifikalarında yazan ölüm nedenleri incelendi. Bunun için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin geniş kapsamlı çevrimiçi epidemiyolojik araştırma verilerinden yararlanıldı. Araştırmacılar, kalp yetmezliğinden ölen 35 ila 84 yaşları arasındaki yetişkinlerin yaşa göre ayarlanmış ölüm oranlarını analiz ettiler.


Gelecekteki araştırmalarda Khan, kalp yetmezliğinin diğer kardiyovasküler hastalıklara göre daha yüksek ölüm oranlarına sebep olduğunu araştırmak istediklerini belirtiyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM