Bariyatrik Cerrahi Obeziteli Bazı Gençlere Uygulanabilir

Bariyatrik Cerrahi Obeziteli Bazı Gençlere Uygulanabilir


  • Doktorclub
  • 19-07-2019

Güncel bir çalışmanın önerisine göre, bariyatrik cerrahi, eğer daha sonra sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilirlerse, bazı obeziteli gençler için yerinde bir tedavi olabilir.


Rutgers Üniversitesi Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi'nin pediatrik endokrinoloji bölümünde hekim ve Journal of Pediatrics dergisinde yayınlanan makalenin baş yazarı olan Ahmed Khattab, “Obeziteye, nihai organ sistemi yetmezliği ve ergenler için özel sağlık endişelerine sebep olabilecek bir hastalık olarak bakacak olursak; objektif kanıtlar, doğru koşullar altında ve doğru hastalarda, bariyatrik cerrahinin etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir.” diyor.


Araştırmacılar, obezite ve obeziteye bağlı oluşan hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi koşulların yetişkinlerde ve çocuklarda dünya genelinde arttığını söylüyor. Ayrıca tip 2 diyabet, gençlerde yetişkinlere kıyasla daha ciddi insülin eksikliği ve benzeri komplikasyonlara neden olarak obeziteyi önlemeye yönelik adımların genellikle etkisiz kalmasına sebep oluyor.


Bariyatrik cerrahi yaşam boyu takip ve beslenme yetersizliklerinin izlenmesini gerektiriyor olsa da, uzmanlar tarafından yetişkinlerde şiddetli obezite için etkili bir tedavi olduğu; obezite ile ilişkili diyabet ve diğer hastalıklarda uzun süreli iyileşme sağladığı belirtiliyor. Ergenlerde bariyatrik cerrahi çalışmaları, az uygulanmasına rağmen tip 2 diyabet gerilemesi sağlayabiliyor, anormal böbrek fonksiyonu ve diğer obezite komplikasyonları sonucu ortaya çıkan beslenme eksikliklerini düzeltebiliyor.


Gençler için bariyatrik cerrahi düşünülürken, araştırmacılar çocuk doktorlarına Endokrin Topluluğu (Endocrine Society) tarafından yayınlanan yönergeleri takip etmelerini öneriyor. Prosedür sadece ergenliğin sonuna yaklaşmış ve yetişkinlik boyuna yakın olan; ayrıca ciddi bir yaşam tarzı değişikliği programına uymasına rağmen devam eden aşırı obezite ve buna bağlı komplikasyonlara sahip olan ve sağlıklı beslenme rejimini takip etme yeteneği gösteren kişiler üzerinde uygulanmalı.


Endokrin Topluluğu’nun kılavuzu, sağlıklı beslenme ve yaşama alışkanlığı gösteremeyen ya da bağımlılık yapıcı madde kullanımı olan, yeme bozukluğuna ya da psikiyatrik bozukluğa sahip hastalar için bariyatrik cerrahiyi önermiyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM