Aşırı İşlenmiş Gıdalar Daha Çok Yediriyor

Aşırı İşlenmiş Gıdalar Daha Çok Yediriyor


  • Doktorclub
  • 19-07-2019

Aşırı derecede işlemden geçirilmiş gıdalar üzerinde yapılan ilk etki deneyinde, bu tür gıdaların insanların daha çok yemesine ve kilo almasına neden olduğu sonucuna varıldı. Deneye katılan gönüllülerin bir ay boyunca her yedikleri gözlemlendi. Aşırı derecede işlenmiş gıda tükettikleri günlerde, işlenmemiş gıda verilen günlere kıyasla günde 500 kalori daha fazla aldıkları tespit edildi.


ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, aşırı derecede işlemden geçmiş gıdaların vücuttaki açlık hormonlarını etkileyebileceğini ve insanların daha çok yemek yemesine yol açabileceğini söylüyor.


“Aşırı derecede işlenmiş gıda” tanımı hakkında bilimsel bir tartışma olsa da, bazı püf noktaları bu gıdaları ayırt etmek konusunda yardımcı olabilir:


  • İçindekiler kısmında tellafuz edemediğiniz şeyler olması,
  • Paketteki içindekiler kısmında beşten çok madde olması,
  • Aile büyüklerinin yiyecek olarak tanımlamadığı herhangi bir şey olması.


Denemenin gerçekleştirilmesi için 20 kişi bir laboratuvarda bir ay vakit geçirdi. Katılımcılara verilen gıdalardan istedikleri kadar yemeleri istendi ve araştırmacılar yenilen her şeyi teker teker kaydetti. Bu gönüllülerden bir gruba 15 gün boyunca aşırı derecede işlenmiş, bir gruba da işlenmemiş gıdalar verildi ve ikinci 15 günde bu durum tersine çevrildi. Katılımcılar aşırı işlenmiş gıda tükettikleri 15 günlük dilimde, günde ortalama 508 kalori daha fazla tükettiler ve sonunda 1 kilo aldılar.


Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Ulusal Enstitüsü'nden Dr. Hall, “Aşırı derecede işlenmiş gıdalar kalori tüketimini, kiloyu ve vücuttaki yağı etkiliyor.” dedi.


Denekler, her iki türdeki yiyeceklerin de lezzetli olduğunu belirtti, yani aşırı işlenmiş gıdalar lezzetleri yüzünden tercih edilmiyor. İki tür yiyecekteki besleyici içerik de dikkatli bir şekilde eşitlendi. Tüm gıdalarda eşit miktarda şeker, diğer karbonhidratlar, yağlar ve lif vardı.


İşlenmiş gıdaların daha çok yemeye sebep olması ve kilo aldırması hakkındaki potansiyel bir açıklamaya göre, endüstriyel düzeyde işlenen gıdaların, hormonlar üzerinde yeme arzusunu değiştiren etkisi var.


Dr. Hall “İnsanlar işlenmemiş gıdalar tükettiğinde, iştah bastıran hormonlardan PPY düzeyinin daha az kalori almalarına rağmen arttığı ve iştahı dizginlediği görüldü." diyor. Çalışmada ayrıca, işlenmemiş gıdalar tüketildiğinde açlık hormonu 'ghrelin'in azaldığı görüldü.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM