Kulak Enfeksiyonlarını “Duyan” Akıllı Telefon Aplikasyonu

Kulak Enfeksiyonlarını “Duyan” Akıllı Telefon Aplikasyonu


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar kulak enfeksiyonlarını tespit edebilen bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. İşlem çok basit bir şekilde, akıllı telefonu ve koni biçiminde küçük bir kağıt parçasını hastanın kulağına yakın tutarak gerçekleştiriliyor. Uygulama, telefonun hoparlöründen bir ses çıkarıyor ve mikrofon, kulağın arkasından yansıyan sesi alıyor. Yansıyan sesi analiz edilerek, kulak zarı arkasında bir sıvı birikimi veya enfeksiyon işareti olup olmadığı tahmin edilebiliyor.


Kulak enfeksiyonları çocuklarda nispeten sık görüldüğü ve semptomlar bazen belirsiz olduğu için, uygulamanın özellikle sorunlarını henüz anlatamayan küçük çocukların ebeveynlerinin dikkatini çekeceği düşünülüyor. Araştırma katılımcılarından Justin Chan, kulağın içinde ne kadar sıvı olduğuna bağlı olarak, farklı sesler elde edildiğini ve bu sesler üzerinde makine öğrenmesi kullanarak sıvının varlığını tespit edebildiklerini belirtiyor.


Bir başka araştırma katılımcısı Sharat Raju, “Kulak zarı arkasındaki sıvı, evde ya da klinik ortamlarda kullanılabilecek, erişilebilir ve doğru bir tarama aracına doğrudan ihtiyaç duyulacak kadar yaygındır. Ebeveynler böyle bir donanım parçası kullanabilirlerse, çocuklarında kulak sıvısı olup olmadığını anlayabilir ve bu bilgi doğrultusunda doktor randevularını oluşturabilirler.” diyor.


Daha Fazlası