Anahtar Deliği Ameliyatı ile Spina Bifidalı Bebeğin Omurgası Rahimde Onarıldı

Anahtar Deliği Ameliyatı ile Spina Bifidalı Bebeğin Omurgası Rahimde Onarıldı


  • Doktorclub
  • 02-12-2019

İngiltere'de doktorlar ilk kez, rahim içindeki spina bifidalı bir bebeğin omurgasını onarmak için anahtar deliği ameliyatı gerçekleştirdiler. King's College Hastanesi’ndeki cerrahlar prosedürün bir tedavi olmadığını, ancak bu çocuklarda yürümeyi öğrenebilmek veya öğrenememek arasındaki sınırı belirleyebileceğini söylüyorlar.


Ameliyatı gerçekleştirilen bebeğin annesi, hamileliğinin 20. haftasındaki rutin tarama sırasında bebeğinin omurga ve omuriliğinin doğru şekillenmediğini öğrenerek 27. haftada ameliyat oldu. Gelişmekte olan omurgadaki boşluklar, kordonun sırtından şiştiği ve rahimdeki amniyon sıvısına maruz kaldığı anlamına geliyordu. Bu durum, omurilikteki hayati sinirlere zarar vererek felce, bacaklarda duyu kaybına ve mesane ile bağırsakların kontrolünde sorunlara yol açabiliyor. Omurilik ne kadar uzun süre amniyon sıvısına maruz kalırsa, hasar o kadar artıyor.


Anne adayı bebeğin erken doğma riskini göze alarak, kusurun düzeltilmesi için alanında öncü olan bu ameliyatı olmaya karar verdi.


İşlem sırasında anne adayı sakinleştirildi ve anestezik, fetüsü korumak için plasentayı geçti. Karın bölgesine üç küçük insizyon yapıldı ve sonra rahme ince bir kamera ve küçük cerrahi aletler yerleştirildi. Üç saatlik operasyon esnasında cerrahlar, açık omuriliğini yerine yerleştirdi ve üzerini örtmek için bir yama kullandı.


Yakın zamana kadar, bebek üzerinde düzeltici ameliyat yapılması için doğmasını beklemek gerekiyordu. Ancak kanıtlar gösteriyor ki, hamileliğin ikinci trimesterinde operasyonun yapılması spina bifida'nın yarattığı sinir hasarını ve uzun vadeli sağlık sorunlarını azaltıyor.


Geçen yılın sonunda, spina bifida için ilk rahim ameliyatı İngiltere'de gerçekleşmişti. Ameliyatı gerçekleştirmek için annenin rahmi açılarak invazif cerrahi yapılması gerekmişti. King’s College Hastanesi’nde beyin cerrahı olan Dr. Bassel Zebian, anahtar deliği yaklaşımının anne için daha iyi olduğunu ve sonraki gebeliklerde uterus rüptürü riskini azalttığını belirtiyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM