Yapay Zeka Alzheimer Araştırmalarını Hızlandırıyor

Yapay Zeka Alzheimer Araştırmalarını Hızlandırıyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

UC Davis ve UC San Francisco’lu bilim insanları, Alzheimer alanındaki araştırmalarını genişletmek için yeni bir yapay zeka aracı geliştirdiler. Hastaların beyin dilimlerindeki amiloid plakları tanımlamak, Alzheimer hastalığının spesifik alt tiplerini tespit etmek, hassas tıbbın ve daha hızlı araştırmaların yürütülmesini sağlamak için süreçte derin bir öğrenme sistemi yarattılar.


Ekip, Alzheimer hastalığında görülen farklı beyin değişikliklerini tanımlamak için makine öğrenme algoritmalarını eğitti. Bunu yapabilmek için örnek resimlerden oluşan bir veritabanı kullanıldı; algoritmanın özlü ve yaygın plaklar arasında ayrım yapması ve kan damarlarındaki anormallikleri tanımlaması sağlandı. Araştırmacılar, algoritmanın bütün bir beyin dilimini % 98,7 doğrulukla işleyebildiğini buldu. Bilgisayarın tanımlama becerilerinin biyolojik olarak doğru olduğu onaylandı.


Araştırma grubundan bir yetkili çalışmalarının önemini şöyle açıklıyor: “Gördüklerimizi daha iyi nitelendirebilmek, demansın çeşitliliği hakkında daha fazla bilgi sağlamamıza yardımcı olacak. Makine öğrenmesinin bu alanda kullanılması demans türleri için hassas tıbbın kapılarını aralıyor. Nöropatologlar, istatistikçiler, doktorlar ve mühendisler bir araya gelerek diyalog kuruyor ve bir sorunu çözmek için disiplinlerarası çalışmalar yürütüyoruz.”


Daha Fazlası