Apandis ve Parkinson Arasında Şaşırtıcı Bağlantı

Apandis ve Parkinson Arasında Şaşırtıcı Bağlantı


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

Güncel bir araştırma, apendektomi ile Parkinson arasında bir korelasyon olduğunu öne sürüyor. Sonuçları bu yılki Sindirim Hastalıkları Haftası'nda (DDW) sunulacak olan çalışmaya göre apandisin alınması, Parkinson olma riskini yüzde 300'e kadar artırabiliyor.


Apandisin yakın bir zamana kadar işe yaramayan bir doku olduğu düşünülüyordu. Ancak evrimsel bir gerileme olarak sınıflandırılan apandisin işlevi bugüne dek eksik anlaşılmış olabilir. İnsan vücudundaki varlığının amacı halen bilimsel bir gizem olan apandisle ilgili mevcut anlayış, bağırsaktaki iyi bakteriler için bir üreme alanı şeklinde hizmet ettiği yönünde.


Şimdi ise yokluğunun, nörodejeneratif bir hastalık olan Parkinson’la bağlantısı olduğu düşünülüyor. Yeni görüşler, hastalığın alfa sinüklein denilen bir protein ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.


Case Western Reserve Üniversitesi ve Üniversite Hastaneleri Cleveland Tıp Merkezi'nden bir doktor olan Mohammed Z. Sheriff, "Parkinson hastalığının nedeniyle ilgili yapılan son araştırmalar, Parkinson başlangıcında erken dönemde gastrointestinal kanalda bulunan bir protein olan alfa sinüklein etrafında yoğunlaşıyor. Bu nedenle, Parkinson hastalığının gelişimi hakkında daha fazla kanıt elde etmek için apandis de dahil olmak üzere, gastrointestinal sistemi derinlemesine inceliyoruz.” diyor.


Dr. Sheriff’in, apandisin alınması ile Parkinson gelişimi arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışması, şimdiye kadar bu alanda yürütülen en kapsamlı çalışma olma özelliği gösteriyor. Araştırma ekibi, 26 farklı sağlık sisteminden harmanlanan 62,2 milyondan fazla tıbbi kayıt üzerinde çalıştı.


Veriler, apandisi alınmış 488 bin 190 hastanın 4 bin 470'ine (yüzde 0,92) daha sonra Parkinson teşhisi konduğunu ortaya koydu. Kalan 61,7 milyon apandisi alınmamış kişinin ise 177 bin 230’una (yüzde 0,29) Parkinson teşhisi kondu.


Buradaki iyi haber şu ki, her iki grubun da sadece küçük bir kısmı Parkinson hastası olmaya devam etti ve grubun yaş, cinsiyet veya ırk özelliklerinin hastalık geliştirme riskiyle bağlantılı olmadığı ortaya çıktı. Yine de, apendektomi geçirmiş olmak, hastalık geliştirme ihtimalini en az üç kat artırıyor.


Ancak, bunun bir korelasyon olduğunu hatırlamakta fayda var, yani apendektominin Parkinson hastalığına neden olduğu kanıtlanmış değil. Bu aşamada, ikisi arasındaki ilişki henüz netleşmedi.


Dr. Sheriff, “Araştırmamız, apandisin alınması ile Parkinson hastalığı arasında açık bir ilişki olduğunu gösteriyor; ancak bu yalnızca bir bağlantı. Bu bağlantıyı doğrulamak ve ilgili mekanizmaları daha iyi anlamak için ek araştırmalara ihtiyaç var.” diyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM