Karbon Nanotüp Ormanı Tıbbi Cihazları Güçlendirecek

Karbon Nanotüp Ormanı Tıbbi Cihazları Güçlendirecek


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Çoğu implante edilebilir ve giyilebilir tıbbi cihaz, yerleşik pillerin sağladığı güçle çalışır; ancak geleneksel pillerin kendilerine has iç geometrileri olduğundan esnek değildirler. İnsan vücudu ise tam aksi şekilde, yumuşak ve esnek olduğu için elektronik cihazların gelişimi sınırlanmış olur.


Şu anda bazı esnek elektronikler kullanımda olsa da, cihazların çoğu esnek olmayan pillerle çalışıyor. Bu durumun önüne geçmek için Michigan Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar gerilebilen, elektrik yükünü tutup gerektiğinde serbest bırakabilen süper kapasitörler geliştirdiler.


Bu yetenek, karbon nanotüp ormanları (CNT ormanları) sayesinde mümkün oluyor. Bu ormanlar, bireysel karbon nanotüp “ağaçları” geçici olarak salındığı ve diğer nanotüplerle temas ettiği için elektrik iletebiliyorlar. Malzemelerin yüksekliği maksimum 30 mikrometre oluyor ve cihaz olması gereken şekillerde biçimlendirilebiliyor.


Michigan State’in Yumuşak Makineler ve Elektronik Laboratuvarı yöneticisi Changyong Cao, cihazın verimliliğini şöyle açıklıyor: “Yeni cihaz tam bir tasarım atılımı. Her yönde % 300'e kadar gerildiğinde bile, verimli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Buna karşılık diğer benzer tasarımlar aynı durumu yaşayınca verimlerini kaybediyor, genellikle sadece bir yöne gerilebiliyor veya çok daha düşük seviyelerde gerildiğinde tamamen bozulabiliyor.”


Daha Fazlası