Nakil Operasyonu İçin İlk Kez Drone ile Böbrek Taşındı

Nakil Operasyonu İçin İlk Kez Drone ile Böbrek Taşındı


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

ABD'de Maryland Medikal Merkezi'ndeki bir hastaya, bağışçıdan alınan ve drone ile taşınan böbrek nakledildi. Drone tasarımcıları, insansız hava araçlarıyla yapılan teslimatın çok yakında organ naklinde en hızlı, güvenilir ve ucuz yöntem haline geleceğini söylüyor.


Bir organ, bağışçıdan alındıktan sonra hastaya ne kadar hızlı nakledilirse operasyon o kadar başarılı olur. Bu anlamda drone'un Baltimore'daki hastaneye böbreği ulaştırmasının 5 dakika sürmesi gelecekte organ nakli operasyonlarının başarısını da artırabilir.


Organın naklinin birçok aşaması vardır: En önemli ve karmaşık kısım bağışçının organının hastaya nakledilmesi, ikinci önemli kısım ise organın taşınma sürecidir. Normalde organlar ticari ya da kiralık uçaklarla taşınır. Bazen yaşanan yoğun hava trafiği ise organın uçakta uzun süre kalmasına yol açabilir.


ABD içindeki organ nakillerinden sorumlu Organ Paylaşımı Birleşik Ağı'nın verilerine göre, bağışçıdan alınan organların yüzde 1,5'i hastaya ulaştırılamıyor. Yüzde 4'ünün de hastaya ulaşması birkaç saat gecikiyor. 2018'de organ bekleyen yaklaşık 114 bin kişinin olması, bu oranların ciddiyetini gözler önüne seriyor.


Drone kullanılan tarihi nakil öncesinde organların bekletildiği çözelti, kan tüpleri ve bazı başka tıbbi materyaller aynı şekilde taşınarak testler yapıldı. Nihayet organ da başarılı bir şekilde hastaya ulaştırıldı. Bu taşıma sırasında başka ilkler de gerçekleşti: Ulaştırılan organın yol boyunca izlenmesi ve korunması için yüksek teknoloji içeren özel bir cihaz tasarlandı.


Testlerin yapıldığı laboratuvarın direktörü Anthony Pucciarella, “Gereğinden çok daha fazla cihaz ürettik. Yedek pervaneler, motorlar, bataryalar, güç dağıtım panosu, drone'un düşmesi ihtimaline karşı paraşüt sistemi, güvenlik önlemi olarak alete yerleştirildi.” diyor.


Maryland Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı A. James Clark'a göre bu gelişme, bağışla gelen organların sayısının artmasını ve nakil işlemlerinin çok daha kolay yürütülmesini sağlayacak.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM