Kahvaltıyı Atlamak Kalp Hastalığı Kaynaklı Ölüm Riskini Artırabilir

Kahvaltıyı Atlamak Kalp Hastalığı Kaynaklı Ölüm Riskini Artırabilir


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

Günün en önemli öğünü olarak bilinen kahvaltı, yapılan yeni bir araştırmaya göre hayat kurtarıcı bile olabilir. Amerikan Kalp Hastalıkları Fakültesi (American College of Cardiology) tarafından açıklanan araştırmada, kahvaltıyı atlamanın kalp ve damar hastalıkları yüzünden ölüm riskini artırdığı belirtildi.


Farklı Amerikan üniversitelerinden araştırmacıların katıldığı ve yıllar önce başlatılan deneyde, 1974-1988 yılları arasında 40-75 yaş arasında olan 6 bin 550 yetişkin incelendi. Katılımcılara hangi sıklıkta kahvaltı yaptıkları soruldu. Yüzde 5'i hiç kahvaltı yapmadıklarını, yüzde 11'i arada sırada kahvaltı yaptıklarını, yüzde 25'i ise geç kahvaltı yaptıklarını söyledi. Araştırmacılar daha sonra 2011 yılına kadar ölüm kayıtlarını inceledi. Hayatını kaybeden 2 bin 318 katılımcının kahvaltı alışkanlıkları ile ölüm oranı arasındaki ilişki ele alındı.


Sigara ve obezite gibi riskler göz önüne alındığında bile, kahvaltı öğününü atlayanların herhangi bir sebepten hayatını kaybetme riski yüzde 19 artarken, kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybetme riskinin yüzde 87 yükseldiği görüldü.


Araştırma kesin sonuç değil


İngiltere'nin Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) tarafından yayınlanan bir değerlendirmede, araştırmanın kahvaltı yapmama ve kalp hastalığından hayatını kaybetme riskinin direkt olarak ilişkili olduğunu ispat edemediği belirtildi.


Araştırmada kahvaltı yapmayanların eskiden sigara içtiği, alkol tükettiği, fiziksel olarak aktif olmadığı, besin değerleri yüksek bir diyet yapmadığı ve sosyoekonomik durumlarının daha düşük olduğu vurgulanarak bu faktörlerin kalp hastalığı riskini artırdığı belirtildi. Aynı zamanda araştırmaya katılanların hangi koşullarda, hangi zaman diliminde ve hangi besinlerle kahvaltı yaptığı gibi kahvaltı alışkanlıklarına yönelik detayların da yer almadığı aktarıldı.


Ancak Iowa Üniversitesi Epidemiyoloji bölümünden makalenin baş araştırmacılarından Dr. Wei Bao ulaştıkları bulguların arkasında duruyor. Bao, kahvaltıyı atlamanın diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole yol açtığının birçok araştırma tarafından ortaya konduğunu vurguluyor.


Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kalp ve damar hastalıkları, 2016 yılında 15,3 milyon hayatını kaybeden kişi ile dünyada ölüm sebeplerinin başında.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM