Dişlerden Bakteriyel Biyofilmleri Mikroskobik Robotlar Kazıyor

Dişlerden Bakteriyel Biyofilmleri Mikroskobik Robotlar Kazıyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Biyofilmlerle savaşmak için dişlerin düzenli fırçalanması ve diş temizliği yaptırılması son derece önemlidir. Bakteriler bir araya gelerek biyolojik ve kimyasal yöntemlerin nüfuz etmekte zorlandığı bir kalkanla kendilerini korurlar. Bu ısrarcı kalkan karşısında diş hekimleri bakterileri kazımak için metal aletler kullanırlar.


Penn Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, küçük robotların dişlerin üzerinde tarama yapabilecekleri ve bakteri filmlerini kazıyabilecekleri bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Ekip, biri diş yüzeyinde çalışan diğeri çok dar alanlara girebilen iki tür mikroskopik robot geliştirdi. Robotlar, biyofilm içerisindeki bakterileri öldürebilen, onları bir arada tutan matrisi yok edebilen ve geride kalan tüm pisliği temizleyebilen katalitik molekülleri beraberinde getiriyor.


Bu “katalitik antimikrobiyal robotlar”, biyofilmleri kazımak için kar küreme aleti gibi çalışan, mıknatıslarla kontrol edilebilen bir çözelti içindeki demir oksit nanoparçacıklarıdır. Diğer tür robotlar ise, 3D şekillere sahip jel kalıplara gömülü nanoparçacıklardır. Bunlar dar boşluklardan geçebilir ve biyofilmlere saldırabilir.


Teknoloji, diş hekimliği alanında dikkat çekmesinin yanı sıra, tıbbi cihazların temizlenmesi ve implantların çevresinde biyofilm birikmesinin önlenmesi gibi birçok alanda da kullanılabilir.


Science Robotics 'te yayınlanan çalışmanın araştırmacılarından biri olan Hyun Koo, “Biyofilmler için mevcut tedaviler etkisizdir; çünkü bu tedavilerin koruyucu matrisi eş zamanlı olarak parçalama, gömülü bakterileri öldürme ve biyolojik olarak parçalanan ürünleri fiziksel olarak kaldırma kabiliyetleri yoktur. Üzerinde çalıştığımız bu robotlar ise, üç işlemi de aynı anda çok etkili bir şekilde yapabilir ve hiçbir biyofilm izi bırakmazlar.” diyor.


Daha Fazlası