Şeffaf İnsan Organları Yapıldı

Şeffaf İnsan Organları Yapıldı


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

Almanya'nın Münih kentindeki Ludwig Maximilians Üniversitesi'nden nörobilimciler, uzun yıllardır Kartezyen Düzenlemeyle Diferansiyel Alt Numune Alma (DISCO) olarak bilinen bir işlemle şeffaf biyolojik dokular oluşturmak için çalışıyorlar.


2012'de Nature Protocols dergisinde ve 2016'da Protocol Exchange dergisinde açıklandığı üzere, dokuyu "temizlemek" ve şeffaf hale getirmek için organik çözücüler kullanılıyor. Teknik şu ana dek, farelerden insan beynine kadar bir dizi farklı doku üzerinde kullanıldı.


Bu yöntem sayesinde araştırmacılar, dokuların karmaşık anatomilerini ve ayrıntılı yapılarını daha önce denenmemiş bir bakış açısıyla inceleyebiliyorlar. Örneğin, dilimlemeye gerek olmadan, tüm şeffaf organın lazer taraması gerçekleştirilebiliyor. Bu görüntüleme sayesinde iç damar yapısına farklı bir bakış açısıyla bakılabiliyor.


Daha önce başka şeffaf doku teknolojileri yapılmış olmasına karşın, bu özel teknik Ludwig Maximilians Üniversitesi'nden bir nörobilimci olan Dr. Ali Ertürk öncülüğünde geliştirildi. Dr. Ertürk, DISCO tekniğinin hücreleri ve biyolojik materyalleri kullanarak tüm organların 3D yazıcıdan elde edilmesinin önünü açabileceğini söylüyor. Dr. Ertürk ve ekibi önümüzdeki 3 yıl içinde 3 boyutlu bir pankreas ve 5 ila 6 yıl içinde bir böbrek yaratmayı umuyorlar.


Dr. Ertürk yeni tekniği, “Saydam insan organlarında her bir hücrenin nerede olduğunu görebiliyoruz. Böylece gerçek ve işlevsel bir organ oluşturmak için 3D biyo-baskı teknolojisini kullanarak tam olarak aynı şeyi kopyalayabiliyoruz.” diye açıklıyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM