Günde Bir Kadeh Alkollü İçki Bile İnme Riskini Artırıyor

Günde Bir Kadeh Alkollü İçki Bile İnme Riskini Artırıyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Lancet dergisinde yayınlanan geniş kapsamlı bir genetik araştırmada, az ya da orta kararda alkol kullanmanın bile tansiyonu yükselttiği ve inme riskini artırdığı sonucuna varıldı. Daha önce yürütülen çalışmalarda, günde bir ya da iki kadeh alkollü içki içmenin sağlığa zarar vermek bir yana, koruyucu olabileceği savunuluyordu.


Çalışmada, İngiliz ve Çinli uzmanlar 500 bin Çinliyi 10 yıl boyuca takip etti. Uzmanlar, araştırmalarından elde ettikleri sonuçların tüm milletler için geçerli olduğunu ve alkolün doğrudan etkileri üzerinde en iyi kanıtları sunduğunu söyleyerek alkol tüketiminin kısıtlanması gerektiğini vurguluyorlar.


Oxford Üniversitesi, Pekin Üniverstesi ve Çin Tıp Bilimleri Akademisi'nin araştırmasındaki bulgular şöyle:


  • Günde bir ya da iki kadeh içki inme riskini %10-15 artırıyor.
  • Günde dört kadeh içki inme riskini %35 artırıyor.


Bu araştırmada temel alınan "bir kadeh içki" ise şöyle tanımlanıyor:

  • bir küçük bardak şarap
  • bir şişe bira
  • tek ölçülük yüksek alkollü içki


Çalışmada ayrıca, az ya da orta kararda içki içmenin koruyucu etkisi olduğuna, bir başka deyişle inme riskini azalttığına dair herhangi bir kanıt bulunamadı. Oxford Üniversitesi'nden Profesör Richard Peto "Bira ya da şarabın meşhur koruyucu etkisi doğrulanamadı.” diyor.


Neden Çin?


Doğu Asya ülkeleri, alkolün etkilerini inceleme anlamında en uygun yerler. Çin kökenli birçok kişi, kendilerini alkol tüketmekten alıkoyan bir gen kombinasyonuna sahip. Bu gen kombinasyonu yüzünden aşırı yüz kızarması ve çok hızlı sarhoş olma gibi reaksiyonlar yaşıyorlar. Çin'de her üç erkekten biri hiç alkol almazken, çok az kadın alkollü içki tüketiyor. Bu nedenle uzmanlar, hiç içki içmeyenler ve içenlerin sağlık durumlarını genetik profillerine göre kıyaslayarak, sadece alkolün inme riski üzerindeki etkilerini çok daha büyük bir netlikle değerlendirebiliyorlar.


Batılı milletler bu gen kombinasyonuna sahip olmadığı için benzer araştırmaların yürütülmesi imkansız.


Sonuçlar ne anlama geliyor?


Araştırmacılar çalışmadan çıkan başlıca sonuca göre, az ya da orta kararda içmenin inmeye karşı koruyucu bir etkisinin bulunmadığını söylüyorlar. Bu da her gün küçük miktarlarda alkol kullanmanın bile inme riskini artırabileceği anlamına geliyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM