Yunanistan'da Üç Ebeveynli Bebek Dünyaya Geldi

Yunanistan'da Üç Ebeveynli Bebek Dünyaya Geldi


  • Doktorclub
  • 17-06-2019

Yunan ve İspanyol doktorlar, "tıp tarihine" geçecek bu yöntemin dünya genelinde bebek sahibi olamayan çiftlere umut olacağını söyledi. İki kadının yumurtalarının babadan alınan spermle döllenmesiyle doğan bebek ve 32 yaşındaki annesinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.


Mitokondriyal hastalığı olan kadınların çocuk sahibi olabilmesi için geliştirilen yöntemle doğan 2,9 kilogram ağırlığındaki bebek, bu yöntemle dünyaya gelen ikinci bebek oldu. Daha önce Ürdünlü bir kadın 2016'da Meksika'da bu yolla çocuk sahibi olmuş, ancak doğum etik açıdan tartışmalara yol açmıştı.


Mitokondriyal hastalıklar anneden bebeğe geçiyor. Her 6 bin 500 bebekten biri, ciddi bir mitokondriyal hastalıkla doğuyor. Mitokondriyal hastalıkla doğanlarda enerji eksikliği nedeniyle vücut, fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Hücrelerde hareketi ileten kısımların zarar görmesiyle ortaya çıkan hastalık kas güçsüzlüğü, körlük, kalp yetmezliği ve hatta ölüme yol açabiliyor.


Üçüncü kişi kadın donör


İskoçya’nın Newcastle kentinde geliştirilen teknoloji, tüp bebek yöntemi ile anne ve babadan alınan DNA'yı başka bir kadından alınan sağlıklı mitokondri ile birleştiriyor. Bu şekilde doğan bebeklerin yüzde 0,1'lik DNA'sı donörden geliyor ve bu değişiklik diğer nesillere aktarılan kalıcı bir değişiklik oluyor. İngiltere bu yönteme Şubat 2018’de onay vermişti.


Uygulamanın yeterince güvenli olmadığını düşünen bilim insanları da var. Uygulamaya karşı çıkanların bir kısmı, bu tekniğin ileride bebeklerin genetik yapısıyla ilgili başka değişikliklerin önünü açacağını öne sürüyor.


“Kadınların kendi genleriyle bebek sahibi olma hakkı gerçek oldu”


Atina'daki bir doğum ve fertilite kliniği olan “Institute of Life”ın başkanı Dr. Panayiotis Psathas, "Bir kadının kendi genleriyle anne olabilme hakkı gerçeğe dönüştü" dedi. Psathas "Yardımla üreme tedavisindeki bu uluslararası buluşla, daha önce tüp bebek girişimleri başarısız olan ya da mitokondriyal genetik hastalığı olan kadınların sağlıklı bebek sahibi olmasına yardımcı olabileceğiz" dedi.


“Denemelere 24 kadın daha katıldı, sekiz embriyo hazır”


Yunan doktorların birlikte çalıştığı İspanyol "Embryotools" adlı merkez, denemelere 24 kadının daha katıldığını ve sekiz embriyonun anne adaylarının rahmine yerleştirilmeye hazır olduğunu duyurdu.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM