2018'de En Çok Şekerli İçecek Tüketilen Ülkeler Arasında Türkiye de Var

2018'de En Çok Şekerli İçecek Tüketilen Ülkeler Arasında Türkiye de Var


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Harvard Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, şekerli içeceklerin erken ölüm riskini artırdığını kanıtladı. Ülkelere göre tüketim miktarlarına da yer veren araştırmaya göre, Türkiye en çok şekerli içecek tüketilen ülkeler arasında yer alıyor. Araştırma 30 yaş üstü 37 bin erkek ve 80 bin kadın üzerinde yapıldı. Geçen ay yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, bir kişi ne kadar fazla şekerli içecek tüketirse, erken ölüm riski de o kadar artıyor.


Baş araştırmacı Vasanti Malik yaptığı açıklamada, “Ayda 1 kereden az içilmeyle karşılaştırıldığında, ayda 1 ila 4 arası şekerli içecek içmek erken ölüm riskini yüzde 1 oranında; haftada 2 ila 6 arası içmek yüzde 6 oranında; günde 1 ila 2 arasında içmek yüzde 14 oranında; günde 2 ya da daha fazla içmek ise yüzde 21 oranında artırıyor.” ifadelerini kullandı.


Küresel tüketim


Araştırma, şekerli içecekler içmek ile kalp ve damar hastalıkları nedeniyle erken ölüm arasında güçlü bir bağ olduğunu ortaya koydu. Kanser ile arasındaki ilişki ise daha güçsüz. 2018'de küresel yıllık meşrubat tüketimi kişi başına ortalama 91,1 litreyken, bu sayının 5 yıl önce 84,1 litre olduğu kaydedildi. Meşrubat tüketiminde küresel ölçekte artış görülmesi nedeniyle araştırma sonuçlarının endişe verici olduğu belirtiliyor.


En yüksek şekerli içecek tüketimi kişi başı yılda 410,7 litre ile Çin’e aitken, hemen ardından yılda 356,8 litre ile ABD geliyor. Listede 9. sırada yer alan Türkiye’de, 2018 yılına ait kişi başı tüketim 160,9 litre olarak tespit edildi.


330ml'lik kutu kolalarda yaklaşık 35 gram şeker bulunuyor; bu da yaklaşık yedi çay kaşığı şekere denk geliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), günlük şeker tüketiminin 50 gramı geçmemesini tavsiye ediyor. Bazı ülkeler şekerdeki vergileri artırarak tüketimi kısıtlamaya çalışıyor.


Sağlık yetkililerinin en büyük endişelerinden biri şekerli içeceklerin çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 5 ila 19 yaş arası çocuk ve gençlerde 1975 yılında 11 milyon olan obezite vakası sayısı, 2016'da 124 milyona çıkmış durumda.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM