İlacı Vücutta Taşıyan Parçacıkları İhtiyaca Özel Tasarlayan Yöntem Geliştirildi

İlacı Vücutta Taşıyan Parçacıkları İhtiyaca Özel Tasarlayan Yöntem Geliştirildi


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

Bazı ilaçlar hastalıkları çok etkin şekilde tedavi edebilmelerine rağmen, ilaçların vücutta en etkili olacakları bölgelere ulaşmaları zor olabiliyor. Araştırmacılar ilacın taşıyıcı partiküllerini geliştirirken, belirli bir ilaçla ne kadar iyi çalıştıklarını görmek için her partikül partisini test ederler. Olası parçacıkların elenmesine dayanan bu yöntem oldukça yavaş ve titiz bir süreçtir. Süreci hızlandırıp kolaylaştırabilmek adına, Hollanda'da bulunan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi'nden araştırmacılar, ilacın vücutta salınma mekanizmasının istenen etkiyi yaratacak şekilde nasıl programlanacağını belirleyen bir yöntem geliştirdiler.


İlaçların birçoğu hidrofobiktir; bu nedenle genellikle kapsüllerin içi hidrofobik, dışı hidrofilik olacak şekilde hazırlanır. Misel olarak adlandırılan bu paketler, vücudun içinde ilacı serbest bırakmaya hazır olduklarında hidrofobik kısım içe doğru, hidrofilik kısım da dışa doğru bakacak şekilde çiçek benzeri bir yapı oluşturur. Asıl ilaç bu miselin içine yerleşir. Ancak ilacın misel içindeki yeri, misel açıldıktan sonra ne kadar hızlı dışarı sızıp bedene gireceği bakımından önemlidir.


Hollandalı araştırmacılar, miselin belirli bir çözeltide ilacı ne kadar iyi salıverdiğini hızlıca görmek için yeni bir boya çeşidi kullanmaya başladılar. Boya, ilaç taşıyan mikrokapsüller tasarlamak için kolayca manipüle edilebiliyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM